internet

ACLU udostępnia bazę danych opublikowanych dokumentów wyniesionych przez Snowdena

Od czasu opublikowania pierwszych dokumentów świadczących o naturze działań NSA minęło już sporo czasu, sporo dokumentów ujrzało też światło dzienne. Do tej pory każdy z nich publikowany był, w najlepszym wypadku, jako załącznik do artykułu opisującego konkretną sprawę. Organizacja American Civil Liberties Union postanowiła więc zebrać wszystkie dostępne dokumenty w jednym miejscu i udostępnić wszystkim powstałą w ten sposób bazę danych.

„Faktem jest, że większość dokumentów, które znajdują się w tej bazie danych, nigdy nie powinna być utrzymywana w tajemnicy,” czytamy we wczorajszym oświadczeniu ACLU. „Teraz, dzięki dostępowi do tych dokumentów, możemy wiele dowiedzieć się na temat prawdziwego charakteru oraz skali rządowej inwigilacji (…). Ta baza danych będzie będzie narzędziem, które posłuży do pociągnięcia naszego rządu do odpowiedzialności.”

Obecnie znajduje się w niej ponad 200 dokumentów, niektóre z nich datowane są nawet na rok 1986. Znajdują się w nich zarówno słynne slajdy PowerPointa, na których NSA wyjaśnia na czym polega program PRISM, jak i mniej efektowne, choć równie ciekawe dokumenty, pochodzące z tajnego sądu Foreign Intelligence Service Court. ACLU zapowiada, że będzie systematycznie dodawać nowe dokumenty, kiedy tylko zostaną one upublicznione przez dziennikarzy.

Zdjęcie: Flickr/gvgoebel

podobne treści