news

666 MHz: Zmierzch tradycyjnej telewizji

Poświęcam mało czasu na oglądanie telewizji. Nie dlatego, że jestem zblazowanym pseudointelektualistą – obowiązki oraz inne rozrywki skutecznie odciągają mnie od małego ekranu. Przyznam jednak, że czasem chciałbym zobaczyć jakiś idiotyczny program, o którym zapomniałem. Teraz mam już na to sposób. 

Rozwiązanie jest banalne – Video On Demand. Wiem, że wielu czytelników uśmiechnie się szyderczo i stwierdzi, że „znowu odkrywam Amerykę” – wideo na życzenie to przecież żadna nowość. Do popularyzacji tej usługi przyczyniła się telewizja N, która mocno reklamowała swoją wypożyczalnię filmów, gdy wchodziła na rynek. Niestety, miałem okazję zapoznać się z VOD-em oferowanym przez rodzime platformy cyfrowe i nie ukrywam, że nie spodobało mi się to doświadczenie. Mikroskopijna oferta połączona ze zbyt wysokimi cenami oraz abonamentem – cyfrowe biblioteki telewizyjne powinny wyglądać inaczej. Całe szczęście, ostatnio trafiłem na świetną alternatywę, która pozwoliła mi odkryć VOD na nowo.  

Oświecenie przyszło niespodziewanie. Którejś nocy, gdy znudzony skakałem po różnych opcjach w menu PS3, trafiłem na tajemniczą telewizję Ipla. Dzięki niej miałem możliwość zapoznania z drugim odcinkiem zaskakująco przyjemnego Must be the Music, który oczarował mnie występem Olivi Livki. Po takim starcie popłynąłem. W kilka godzin sprawdziłem, czym tak naprawdę jest Ipla, a później ekspresowo zwiedziłem Onet VOD i nadrobiłem drobne zaległości związane z serialem Usta Usta. Wszystko za darmo, w niezłej jakości, legalnie i w zasadzie bez reklam. Spoty wyświetlane są zazwyczaj przed materiałem, ale nie trwają dłużej niż półtorej minuty. Zakochałem się w tak przystępnej i nowoczesnej telewizji.  

Można powiedzieć, że na naszych oczach dokonuje się właśnie rewolucja. Medialni giganci godzą się na to, że ich materiały można bezproblemowo oglądać w Sieci. Oprócz produkcji Polsatu, TVP czy TVN muszę koniecznie wspomnieć o Comedy Central, które też rozwesela Internet swoimi serialami. Nie da się ukryć, że w perspektywie czasu, wideo na żądanie może być dla nich kurą składającą złote jaja. Tego typu usługa jest dostępna na komputerach, konsolach, telewizorach z przeglądarkami oraz urządzeniach przenośnych – bez dodatkowych kabli, dekoderów i szpecących dachy anten satelitarnych. VOD oferuje też kilka modeli biznesowych: dostęp darmowy z reklamami, abonament lub cyfrowa wypożyczalnia. Dla każdego coś miłego, czyli niekończący się strumień klientów. 

Choć moja przygoda z rodzimym, internetowym VOD-em dopiero się rozpoczęła, już mogę powiedzieć, że będę jego wiernym fanem. Niezła oferta i całkiem przyzwoite ceny sprawiają, że wszelkie platformy cyfrowe wydają się zupełnie niepotrzebnym wydatkiem. Możliwość błyskawicznego kupienia wybranego serialu lub filmu, w dodatku bez abonamentu, umowy oraz rachunków, jest niezwykle kusząca. Poza tym, na upartego można z tych usług korzystać zupełnie za darmo – godząc się na niższą jakość i mniejszy wybór. W takiej formie, wideo na życzenie daje klientowi zupełnie nowy poziom władzy oraz wolności. Pilot, który był kiedyś atrybutem każdego pana domu, teraz jest tylko reliktem przeszłości – już skończył się czas bezsensownego „skakania” po kanałach wypełnionych gadającymi głowami, bełkoczącymi prezenterami i odmóżdzającymi reklamami.

PS. Złośliwe 666 MHz pojawia się cyklicznie, raz w tygodniu, w sobotę. Jeśli macie w głowach jakieś tematy, pomysły lub sugestie – piszcie na mojego maila: [email protected].

#!#ankieta#!#

podobne treści

 • Dominik Poplawski

  ipla, iplex, youtube(nie legalnie jest kupa filmów i seriali). Nie mam tv, a lubię obejrzeć jakiś filmik lub serial. Ipla towarzyszy mi przy codziennych porannych czynnościach dzięki wersji na telefony(android). Polecam iplex kupa DOBRYCH filmów za darmo(na tej stronie zaraziłem się zamiłowaniem do kina rosyjskiego).

 • marcin.zakopiec

  Ja już dawno temu zrezygnowałem z telewizji. Wszystko jest teraz w internecie.

 • szczupak90

  Potwierdzam, vod to przyszłość telewizji. Ja polecam iplex.pl – ambitne kino. Szkoda tylko, że cały czas platforma ta nie jest dostępna na ubuntu.

 • Levon Yemenjyan

  Emmm. Znowu odkrywasz Amerykę :D Ja mam telewizor bo dostałem go od taty bo on w ogóle nie ogarniał jak ja bez tego urządzenia żyję :) Powiem ci więcej oprócz VOD w internecie można znaleźć steramy z większości kanałów tradycyjnej telewizji, przydatne gdy jesteś za granicą i tęsknisz za domem, no i dopełnia ofertę Torrent TV, z którego oczywiście ściągam wyłącznie niezależne, legalne filmy i muzykę.

 • jotgie

  Taaa, pewno! Ipla na TV FullHD 50″?! Kto ma tak szybki internet?! Może za dwa-trzy(?) lata, jak wejdzie (gdzie nie gdzie) DOCIS (100 Mb/s)? Dla mnie oglądanie filmów na 20-24″ ekranie a tym bardziej na laptopie jest wielkim nieporozumieniem

 • szczupak90

  jotgie, nie dramatyzuj, spokojnie można oglądać filmy w jakości HD z serwisu iplex przy łączu 2 Mb. Tu chodzi bardziej o stabilność łącza, bo przykro się robi, kiedy oglądamy film i w połowie zaskakuje nas napis „buforowanie”.