news

666 MHz: Niemiecki RTL udaremnił skok na polską kasę

Jak powszechnie wiadomo, dzisiaj odbędzie się polska walka bokserska wszechczasów. W czasie, gdy Adamek znokautuje Kliczkę, włodarze rodzimych platform telewizyjnych będą spoceni obserwować upadek ich najnowszego pomysłu – usługi Pay Per View.

Boks to widowisko przynoszące wąskiej grupie organizatorów olbrzymie pieniądze. Szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy wydarzenie o randze dzisiejszego pojedynku. Plotki i ploteczki, które roznosiły się w Sieci niecały miesiąc temu, mówiły, że prawa do transmisji walki w Polsce miały kosztować ok. 1,5 mln euro. Taka suma musiała być odstraszająca, ponieważ żadna ze stacji nie zdecydowała się na podpisanie lukratywnego kontraktu. Wieść niesie, że nawet Trwam TV zrezygnowała bez podjęcia negocjacji. Wtedy w umysłach tęgich głów pojawiła się genialna idea. Czerpiąc garściami z najlepszych, amerykańskich wzorców postanowili, że na polskiej ziemi pojedynek zostanie pokazany w systemie PPV.

Nie trzeba było być Nostradamusem, żeby przewidzieć skutki tej gorącej nowinki. W sportowym światku rozpętało się piekło. Pojedynek pojedynkiem, ale umówmy się – cena 40 zł za obejrzenie, to nawet jak na Adamka zbyt wygórowana kwota. Tym bardziej, że przecież dodatkowo należy opłacić abonament. Ostre komentarze, podobne do tych, które można przeczytać dzisiaj: „Kliczko zrób z niego miazgę w 1 sekundzie – niech ci frajerzy z Polsatu mają kłopoty za rozbój w biały dzień i niesłychaną chciwość”, nie zraziły rodzimych operatorów. Na platformach cyfrowych i w kablówkach jak grzyby po deszczu wyrastały kanały o tajemniczo brzmiących nazwach w rodzaju „PPV Test”.

Całej awanturze smaczku dodał wątek niemiecki. Ktoś szybko zorientował się, że pojedynek będzie transmitowany bez żadnych opłat w telewizji RTL. Niestety, ostatnia nadzieja polskich kibiców szybko została zrównana z ziemią. Z zespołu Kliczki dotarła do nas wiadomość, jakoby sygnał sąsiedniej stacji miał zostać na czas walki zakodowany. To tylko spotęgowało nienawiść polskich widzów do PPV. Jeszcze na kilka dni przed walką wydawało się, że nie ma innego wyjścia – jeśli chce się oglądać, trzeba napchać sakwy polskich rekinów medialnych, którzy na łapu capu chcą sprawdzić nowy model biznesowy.

Choć nikt tego nie przypuszczał, ostatnie kilkanaście godzin sprawiło, że uśmiech powrócił na smutne twarze fanów boksu. Wszystkie znaki na niebie, ziemi oraz stronicach Super Expressu sugerują, że zablokowanie RTL-u byłoby nielegalne i walkę da się obejrzeć całkowicie za darmo. Jak w takim razie nazwać próbę wystartowania z PPV w naszym kraju? Moim zdaniem – skrajną głupotą. Jeszcze kilka miesięcy temu chwaliłem wysiłki polskich operatorów polegające na wprowadzeniu przystępnego VOD. Jednak aktualny skok na kasę, który skończy(ł) się PR-ową oraz finansową porażką, dobitnie uświadomił mi, że rodzimą telewizję czeka jeszcze kilka lat odrabiania zaległości. Polskich przyzwyczajeń oraz mentalności nie da się zmienić w parę dni – niech to będzie nauczka dla organizatorów oraz widzów. Na Netfliksy i inne dobrodziejstwa zachodu przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

W ramach podsumowania, uderzę w końcu w ton filozoficzno-felietonowy. Komedia pod tytułem „Pay Per View” wywołała w Internecie olbrzymi szum. Widzę to po ilości facebookowych wpisów, czy chociażby – obrazkach na Kwejku. Dzięki temu, nawet ktoś absolutnie niezainteresowany boksem sprawdzi, o co chodziło z tym całym RTL-em. To oznacza, że przed telewizorami zasiądzie dziś więcej Polaków, którzy z wypiekami na twarzy będą trzymać kciuki za Adamka. Cieszy mnie to bardzo, ponieważ mi nie dane zostało obejrzenie tej walki na żywo. [sport.wp.pl, obrazki: hdvectorsport.pl, facebook]

PS. Złośliwe 666 MHz pojawia się cyklicznie, raz w tygodniu, w sobotę. Jeśli macie w głowach jakieś tematy, pomysły lub sugestie – piszcie na mojego maila: [email protected].

#!#ankieta#!#

podobne treści

 • ooo

  przez internet jeszcze mozna, wiec ankiete warto rozszerzyc

 • Tomek Skibiński

  Z tym RTL to jeszcze do końca nie wiadomo bo mogą np. zablokować dostęp polskim widzą. Aczkolwiek w to wątpię.

  Będę oglądał walkę polaka, na niemieckim kanale, po szwedzku ;D

 • Kamil .qam Przybysz

  @ooo
  Słuszna uwaga – już dodałem.

 • holmes

  Ja się będę męczyć przez ynterneta bo nie mam w pokoju telewizora ani karty tv :-(
  Mam nadzieję, że bez problemu (przycinek) obejrzę ten pojedynek. BTW, jak ktoś zna jakieś strony z linkami jak np. ta (http://www.meczyki.pl/mecze_na_zywo.html) to niech napisze. Im więcej tym lepiej :–)

 • Kamil .qam Przybysz

  @holmes
  Wystarczy wyszukiwarka kanałów na Ustream, Livestream, Justin.TV – sport pojawia się tam zawsze. :)

 • holmes

  A co do ankiety, to powinno być „Nie będę oglądać” a nie „oglądał”. To takie bezpłciowe – bardziej bezpieczne, no bo kobiety też mogą brać udział w tej ankiecie, prawda? PRAWDA? Poza tym „oglądał” to czas PRZESZŁY, więc skoro będę to OGLĄDAĆ, a nie oglądał(a)!
  geeeeezzz…

 • Kamil .qam Przybysz

  @holmes
  „Będę oglądał” to w tym wypadku czas przyszły złożony, ale masz rację – forma bezokolicznikowa jest lepsza.

 • Kamil .qam Przybysz

  @holmes
  „Będę oglądał” to czas przyszły złożony, ale masz rację – forma bezokolicznikowa jest lepsza.

 • tommyu79

  Tutaj będzie można obejrzeć walkę online:
  http://www.polska-klasa.pl/1621/Adamek_vs_Klitschko_RTL_ONLINE

 • a

  ZJEB*NI polacy wola zarobic 2000 (osob) x 40zl niz zarobic powiedzmy 500.000 x 5zl

  polski KRETYNIZM przez ktory ten kraj nigdy nie doscignie gospodarczo takich UK/USA i innych CYWILIZOWANYCH krajow

 • a

  no nic – gostek dal tylniej czesci ciala od przodu

  czyli nic nowego

 • norbvlo

  Slyszalem ze podobno RTL zamiast walki nadawal inny program jest to prawda czy tylko plotki bo osobiscie ogladame walke w internecie

 • Entertrack

  Rtl nadawal walkę, ogladalem na kablowce

 • Levon Yemenjyan

  Niemniej jednak PPV przyniosło prawdopodobnie sukces, Skorzystało z tej usługi 90% knajp z TV w kraju.

 • dummy

  taaa a Aster zablokowało na ten czas RTL

 • 12345

  Można było oglądać walkę na rtlu i na http://www.polska-klasa.pl

 • sfa

  za 40zl to mozna miec 0,7 dobrej wodki, wole wodke

 • dasda

  tak, tylko że padły rekordy jeśli chodzi o PPV i zarobili na tym kupę kasy :)

 • Pingback: 666 MHz: Niemiecki RTL udaremnił skok na polską kasę – Najgorzej o grach