news

279 zdjęć Polaroida sprzedanych na aukcji za 12,5 miliona dolarów

Słaba sytuacja finansowa zmusiła firmę Polaroid do wystawienia na aukcji zdjęć z własnej, niepowtarzalnej kolekcji. Udało im się dzięki temu zebrać równowartość ponad 41 milionów złotych. Widoczny na zdjęciu portret Andy’ego Warhola poszedł za 254 tysiące dolarów.

Najdroższe okazało się dzieło Ansela Adamsa „Clearing Winter Storm”. Szczęśliwy nabywca zdjęcia zrobionego w 1938 roku w Yosemitedał za nie całe 722,5 tysiąca dolarów. Jest to niesamowity wynik, tym bardziej że przewidywano, że jego cena będzie się mieścić w przedziale od 300 do 500 tysięcy dolarów.

Dom aukcyjny Sothebys ściąga dziesięcinę z każdego z 1260 zdjęć, które Polaroid wystawił na sprzedaż. Producent kultowych już aparatów fotograficznych ma ich łącznie 16000 w swojej kolekcji. Oby nie musiał sprzedać ich wszystkich, by wyjść z finansowego dołka. [Kat Hannaford/giz, Sothebys, 1001NoisyCameras]

podobne treści

  • Anonim

    Ciekawe ile trzeba mieć kasy żeby wydać na jedno zdjęcie z polaroida ponad 700 tys. dolarów. Nie chcę nikomu zaglądać w portfel – każdy robi ze swoimi pieniędzmi co chce, ale zastanawiam się ile ja musiałbym mieć żeby na swoje widzimisie móc od niechcenia wydawać sobie 700 tys. dolców bez uznawania, że to czyste szaleństwo.

  • trafic

    tak dużo, że nie potrafisz sobie tego wyobrazić