wynalazki

148 GB: tyle danych zmieści się na jednym calu kwadratowym nowej taśmy magnetycznej Sony

Taśmy magnetofonowe nie są akurat tym, co współczesnemu człowiekowi przychodzi na myśl, kiedy rozmowa schodzi na temat najnowszych technologii, ale są one nadal używane do przechowywania danych. Dużych ilości danych. Sony pochwaliło się niedawno, że udało im się opracować taśmę magnetyczną, na której zapisać można aż 148 GB na cal kwadratowy.

Czasy świetności taśm magnetofonowych stosowanych w Atari, Commodore 64 czy ZX Spectrum dawno już minęły, jednak taśmy magnetyczne nadal służą dużym korporacjom i agencjom rządowym do przechowywania dużych danych, do których nie jest wymagany natychmiastowy dostęp. Głównie dlatego, że w porównaniu do twardych dysków, są one dużo tańsze. Sony znalazło jednak sposób, by taśma magnetyczna stała się jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem – Japończykom udało im się zmieścić 148 GB danych na powierzchni jednego cala kwadratowego. Oznacza to, że przy wykorzystaniu technologii opracowanej przez Sony, na jednej pamięci taśmowej typu LTO-6, która dziś pozwala na zapis 2,5 TB danych można byłoby zapisać aż 185 TB.

Co prawda trochę czasu musi jeszcze upłynąć zanim Sony wypuści na rynek taśmy wykorzystujące tę nową technologię, ale i tak jest imponujące osiągnięcie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że do zapisywania danych taśmy magnetyczne wykorzystywane są od ponad sześćdziesięciu lat.

podobne treści