news

​W pełni funkcjonalny komputer za 25$

W porównaniu z tym co można było zaobserwować jeszcze kilka lat temu, ceny komputerów są teraz wyjątkowo niskie. Ale komputera za mniej niż 100zł jeszcze nie było. 

Pomysł zbudowania maksymalnie taniej maszyny zrodził się 6 lat temu w głowie Ebena Uptona, wykładowcy informatyki w Cambridge. Eben zauważył, że z każdym rokiem zmniejsza się początkowy poziom wiedzy programistycznej u jego studentów. Podobno wszystko schodzi na psy, ale żeby aż tak? Jako rasowy naukowiec postanowił przeanalizować przyczynę problemu i zaproponować rozwiązanie. 

Wraz ze swoimi uniwersyteckimi współpracownikami doszedł do wniosku, że przyczyną tego stanu rzeczy jest, paradoksalnie, postęp technologiczny. W latach 90tych studentami byli przecież ludzie, którzy pierwsze szlify zdobywali na Amigach, Commodorach i Spectrum. Trzeba było być prawdziwym pasjonatem by skopiować program z kasety magnetofonowej A na kasetę magnetofonową B. Wcześniej czy później człowiek uczył się podstaw programowania. 

Czasy jednak się zmieniły, pojawiły się prostsze w obsłudze systemy operacyjne, a w szkołach uczniowie uczą się obsługi Worda i, ewentualnie, podstaw html’a. Brytyjczycy nie mają zamiaru walczyć z postępem, proponują w zamian za to tani komputer, na którym każdy mógłby bez obaw eksperymentować.

Rezultatem jest Raspberry Pi, komputer wielkości talii kart, do którego należy podpiąć klawiaturę, monitor i – voilà – działa! W obudowie mieści się układ Broadcom BCM2835 z procesorem ARM11 76JZFS taktowanym z częstotliwością 700 MHz, GPU Videocore 4 oraz 128 lub 256 (wersja za 35$) MB RAM. Do tego wyjścia USB, HDMI, czytnik kart SD, gniazda RCA Video oraz Jack na słuchawki. Całość waży 45g. 

Jeśli chodzi o system operacyjny projektanci pracują aktualnie na Fedorze, ale w przyszłości planują eksperymentować z innymi dystrybucjami Linuxa.

Specyfikacja nie zwala z nóg, ale nie miał być to demon prędkości, a naprawdę tani komputer dostępny dla każdego. W chwili obecnej trwają przygotowania do wypuszczenia pierwszej, testowej partii 10 000 sztuk. Według zapowiedzi będzie ona dostępna już w tym miesiącu, więc jeśli jesteście fanami Linuxa, warto śledzić ich sklep internetowy

podobne treści

 • dummy

  To jest po prostu mistrz!! Kupuje sobie odrazu jeden żeby po prostu mieć :PP

 • Andrzej Spyra

  @dummy – będą w tym miesiącu:)

 • katzi

  na allegro mozesz dostac tablet o taich parametrach za 200 pln

  widac licytacja trwa :-)
  czekam na komputer za 20 pln :-D
  co to będzie?

 • boss134

  Hmm ale to już chyba było coś takiego jak Rassbery Pi Miało mieć Cortex A8 800mhz 128mb/ 256mb RAM albo 256/512 mb RAM

  Najwyraźniej zmienili specyfikacje

 • 5y754

  a host USB? bedzie? da sie przeprogramoiwac porty usb?
  ile to pobiera pradu? jak by zrobili zasilanie z usb to mialo by to sens

 • boss134

  @5y754

  To zwykły pecet tyle że pracujący na ARM cpu to cos moze być zasilanie z małego zasilacza takiego jak do telefonów.