Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Kiedy warto wybrać pędzel do malowania?

Kiedy warto wybrać pędzel do malowania?

Wałek to zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie do malowania, cenione za wygodę i łatwość użytkowania. Dzięki niemu nawet bardzo duża powierzchnia w kilka chwil pokrywa się farbą.  Nie znaczy to, że pędzle malarskie odchodzą do lamusa – wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach są niezastąpione.

Pędzle do malowania występują w szerokiej gamie rodzajów, wynikających przede wszystkim z ich przeznaczenia. Standardowo dzielą się pod kątem użytego włosia na naturalne, sztuczne i syntetyczno-naturalne. Może się wydawać, że włosie naturalne będzie lepsze od syntetycznego, ale prym na sklepowych półkach zdecydowanie wiodą pędzle z włosiem sztucznym, co wiąże się z popularnością farb wodorozpuszczalnych. Sztuczne włosie nie wchłania farby, dzięki czemu malowanie jest bardziej wydajne – wysokiej jakości pędzle tego typu znajdziesz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Narzedzia-malarskie/Pedzle/c/b2c-pedzle. Z kolei pędzle z włosiem naturalnym sprawdzają się przede wszystkim w przypadku farb rozpuszczalnikowych.

Płaski, okrągły czy zgięty – jaki pędzel do malowania wybrać?

Kolejny podział dotyczy kształtu pędzla. W przeciwieństwie do wałka, którego możliwości są ograniczone, pędzel może dotrzeć w niemal każdy zakamarek i nadaje się nie tylko do malowania płaskich, jednolitych powierzchni. Wyróżniamy więc pędzle płaskiej do wykańczania kątów czy brzegów, okrągłe do powierzchni o nierównomiernych kształtach, kaloryferowce do malowania trudnodostępnych powierzchni za kaloryferem czy ławkowce stosowane do malowania dużych powierzchni. Dodatkowo mamy do dyspozycji szeroką gamę drobnych pędzli i pędzelków do precyzyjnych prac i misternego dekorowania.

Metal i drewno lubią się z pędzlem

Z tego względu pędzle są bardziej wszechstronne od wałków, ponieważ są w stanie je zastąpić w każdej sytuacji. Wałek sprawdza się wyłącznie, gdy chcemy pomalować dużą i gładką powierzchnię ściany czy mebli. A gdy o nich mowa, pędzle są nieocenione w renowacji komód, szafek czy krzeseł, zwłaszcza gdy chcemy odświeżyć naturalny wygląd drewna. Rozmaite lakiery, lakierobejce czy oleje powinny być nanoszone za pomocą pędzla, ponieważ z jego pomocą jesteśmy w stanie lepiej kontrolować nacisk, by produkt wniknął w głąb drewna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku olejowania, które równocześnie upiększa i pielęgnuje drewno, w czym pomaga wnikanie oleju w jego wierzchnią warstwę. Pędzlem można również uzyskać bardziej naturalne wykończenie drewna.

Pędzel malarski to również podstawowe narzędzie do malowania metalu, zwłaszcza gdy mowa o konstrukcjach z dużą liczbą detali i prześwitów. To między innymi płoty czy ogrodzenia, kute meble zewnętrzne czy rozmaite detale, z którymi nie poradzi sobie wałek. Charakterystyczne jest, że do malowania większych powierzchni metalowych, na przykład maszyn rolniczych, zazwyczaj stosuje się malowanie natryskowe, a nie wałek.

Jak dbać o pędzle, by na długo pozostały w dobrym stanie?

  • Nie zanurzaj w farbie całego włosia – chodzi o to, żeby farba nie dotarła do skuwki, czyli miejsca, w którym włosie łączy się z podstawą. Gdy tak się dzieje, pędzel traci elastyczność, przez co staje się mniej wygodny w użytku. Dodatkowo bardzo trudno pozbyć się farby, która przedostała się pod skuwkę, a próby mogą skończyć się zniszczeniem pędzla lub naruszeniem włosia.
  • Przepłukuj pędzle podczas malowania – w ten sposób unikniesz gromadzenia się nadmiaru farby na włosiu, co także utrudnia malowanie i późniejsze czyszczenie pędzla. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich pędzli, na których farba może nagromadzić się bardzo szybko. Przepłukuj pędzle co jakiś czas i osuszaj papierowym ręcznikiem.
  • Jeśli musisz przerwać malowanie, przepłucz pędzel i pozostaw go do wyschnięcia – to również przedłuży jego żywotność.
  • Pędzle po malowaniu farbą wodorozpuszczalną myj w cieplej wodzie z mydłem, a w przypadku olejnej – rozpuszczalnikiem, ale pamiętając, by zanurzać go w roztworze możliwie jak najkrócej.
  • Umyte pędzle, zwłaszcza te o małej powierzchni, susz w pionie, najlepiej z włosiem skierowanym w dół, ale tak, by nie dotykały podłoża.

Udostępnij