Praca programisty wydaje się kusząca. To bez wątpienia niezłe zarobki, oraz pracodawcy, którzy dbają o rozwój i dodatkowe benefity dla pracowników. Dobry programista może przebierać w ofertach, a nawet pracować zdalnie dla pracodawcy z drugiego końca świata. Odpowiedzią na pytanie „jak zostać programistą” wcale nie muszą być studia informatyczne, często wystarczy zapał do nauki i odpowiednio dobrane kursy. Z tego artykułu dowiesz się, jak wkroczyć na drogę zawodową związaną z programowaniem.
Kim tak właściwie jest programista?
Programista to szersze pojęcie niż może się wydawać, praca polega na tworzeniu kodu w języku komputerów, dzięki któremu programy lub urządzenia wykonują nasze polecenia. Programiści bywają jednak bardzo różni, i można też spotkać się z różnymi określeniami dla stanowisk jakie zajmują: koder, developer czy architekt oprogramowania. Wszyscy w jakiś sposób zajmują się kodem składający się na dany program, ale ich praca i zdania bywają odmienne.
Programiści dzielą się nie tylko pod względem wykonywanych zadań, ale też specjalizacji względem języka. Najczęściej programista wybiera jeden język programowania w którym się specjalizuje (do najbardziej znanych należą chociażby C++, Java, PHP, SQL czy Python). Podobnie kwestia ma się w zakresie wyboru warstwy oprogramowania, programistów w tym zakresie dzielimy na takich którzy zajmują się frontendem, czyli tym jak program wygląda i pracuje od strony użytkownika, i backendem, czyli całym zapleczem technicznym, które kryje się za ładnie wyglądającymi ekranami i ikonami.
Jak zostać programistą bez studiów – nauka programowania
W niemal każdej większej firmie informatycznej można znaleźć przykłady doskonałych programistów, którzy nie ukończyli studiów w tym kierunku. Nie oznacza to jednak, że zmiana zawodu na kodera jest prosta. Taka zmiana wymaga sporej dozy wysiłku i samozaparcia, i niezależnie od formy nauki, wykonania dużej ilości ćwiczeń.
Praktyka, chociażby w formie zadań szkoleniowych, to najlepsza droga do tego by nauczyć się programowania. A uczyć można się w domu, na specjalnych kursach, lub wybierając studia informatyczne. Ale wielu programistów przyznaje, że studia wcale nie są najbardziej efektywną metodą nauki programowania. Mogą być dobrą opcją po maturze, ale już gorzej to wygląda, gdy ktoś chce się przekwalifikować. Na studiach informatycznych nauka programowania zajmuje tylko niewielką część czasu. Reszta to różne przedmioty dotyczące budowy komputerów, czy przedmioty wspomagające. Ta opcja nauki programowania ma sporo wad, taka nauka trwa długo i zawiera wiele elementów teoretycznych, które przydają się na uczelni, ale w praktyce już nie koniecznie. Do tego studia często narzucają konkretne języki programowania, nie koniecznie te, którymi dana osoba chciałaby zajmować się w praktyce. Sporą wadą studiów w kierunku bycia developerem jest też niska ilość zajęć praktycznych w stosunku do wszystkich godzin nauki.
Zupełnie przeciwnym sposobem nauki programowania może być samodzielna nauka w domu. Zwykle wymaga ona najmniej nakładów finansowych, ale za to najwięcej samozaparcia. Dziś taka nauka nie oznacza jednak ślęczenia nad mniej lub bardziej przypadkowymi podręcznikami. Internet jest bogatym źródłem różnych tutoriali, jednak osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z programowaniem łatwo może się w nich pogubić. Na szczęście pojawia się coraz więcej portali z gotowymi, uporządkowanymi kursami do nauki zdalnej. Oferują je chociażby takie portale jak Udemy czy Pluralsight. Takie kursy nie są zwykle darmowe, ale często można spotkać promocje, podczas których dostęp do kursu można uzyskać za naprawdę niewielką kwotę. Co ważne na takich platformach kursy są oceniane przez uczestników, co ułatwia wybór szkolenia dobrej jakości.
Formą pośrednią pomiędzy własną nauką, a nauką tylko w domu są specjalistyczne kursy programowania. Poleca się je szczególnie osobom, które chcą się przekwalifikować, a nigdy dotąd nie miały styczności z programowaniem. Takie kursy są zwykle dość drogie, ale pozwalają na stawianie pierwszych kroków pod okiem specjalistów, którzy nauczą nie tylko dobrych praktyk, ale także efektywnej pracy w zespole.
Zobacz też: