Pracując na starszym modelu laptopa, musimy liczyć się z tym, że urządzenie odmówi posłuszeństwa. Awarii mogą ulec różne podzespoły, szczególnie, kiedy słychać dziwne buczenie. Tak właśnie dają o sobie znać problemy z przegrzewaniem się wnętrza laptopa. Co więc zrobić, aby ich uniknąć? Najlepiej pamiętać o regularnym (średnio co dwa lata) i bardzo dokładnym czyszczeniu systemu chłodzącego. Na szczęście można to robić w warunkach domowych. W artykule dowiecie się, jak poprawić chłodzenie laptopa, bez obaw, że coś uszkodzimy.
Przegrzewanie – objawy
Laptop zaczyna nagle wydawać bardzo głośne dźwięki niczym kombajn. To oznacza, że zaczyna dziać się coś złego. Wentylator szaleje i nie nadąża z chłodzeniem, a gdy dotkniemy do obudowy laptopa, to możemy się oparzyć. To pierwsze, typowe objawy przegrzewania. Kolejnymi będą m.in.: bardzo wolne działanie systemu i jego zawieszanie, oraz bardzo widoczne spadki wydajności (FPS) w nowoczesnych grach.
Nie wolno czekać. Trzeba więc działać. Póki nie jest za późno, gdy jeszcze zasilacz nie uległ spaleniu, a płyta główna nie uszkodziła się w sposób nieodwracalny. Uwaga! Przyjęło się, że temperatura procesora w trakcie bardzo dużego obciążenia nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza. Z kolei w stanie spoczynku nie może wynosić więcej niż 60 stopni.
Sprawdź: JAK POPRAWIĆ WYDAJNOŚĆ LAPTOPA?
Warto wiedzieć, że w obudowie naszego urządzenia są wycięte otwory. Dzięki nim wentylator zbiera chłodne powietrze i wymusza jego ruch w pobliżu powierzchni radiatora. W ten sposób odprowadza ciepło. Przegrzewanie następuje wtedy, gdy wraz z upływem czasu, te otwory są zatykane przez kurz i inne cząsteczki. Chłodzenie będzie wówczas utrudnione.
Jak poprawić chłodzenie laptopa w warunkach domowych?
Oczywiście możemy oddać laptopa do specjalisty, ale warto system chłodzenia naprawić samemu. Sprawdźmy zatem, jak to zrobić. Pierwszym, popularnym sposobem jest czyszczenie sprężonym powietrzem. Polega to na niczym innym, jak na odkręceniu obudowy i dokładnemu przeczyszczeniu jego środka – przede wszystkim otworów wentylacyjnych i samego wentylatora. Wystarczy odpowiedni do tego preparat w cenie nawet 10 zł.
Kolejnym krokiem, jeżeli powyższe sprężone powietrze nie pomoże, jest wymiana pasty termoprzewodzącej. Zdejmujemy w tym przypadku także obudowę oraz odkręcamy radiator. Później bardzo szczegółowo trzeba wyczyścić wszelkie pozostałości po starej paście. A na koniec delikatnie nałożyć tą nową. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz stary sprzęt podziała dłużej w dość niezłym stanie.
Zobacz: JAK PODKRĘCIĆ LAPTOP? PROGRAM DO PODKRĘCANIA PROCESORA
Akcesoria do chłodzenia laptopa
Oczywiście są jeszcze inne sposoby pozwalające poprawić chłodzenie laptopa. Można np. zakupić specjalną podkładkę, ale musi być ona bardzo dobrze wykonywać swoje zadanie. Tylko wtedy pomoże w przypadku częstego i sporego obciążenia urządzenia. Świetnym wyborem będą droższe podkładki od Zalmana czy firmy Chieftec. Jeżeli jednak nie chcemy z nich korzystać, to musimy pamiętać o odpowiednim postępowaniu z domowym sprzętem. Jest tutaj kilka zasad, które warto przestrzegać. Po pierwsze – laptop powinien stać na twardej (miękka zwiększa temperaturę bo utrudnia przepływ powietrza) i jednocześnie prostej powierzchni. Po drugie – trzeba go wyłączać, jeśli nie jest właśnie używany.
No i na koniec należy ograniczyć obciążenie procesora poprzez umiejętne zarządzanie systemem. Aby to wykonać, włączamy Menedżera zadań w Windowsie i przerywamy uruchomione procesy, które zużywają najwięcej mocy obliczeniowej procesora. Przydadzą się tutaj różne ciekawe aplikacje, których celem jest optymalizacja i usuwanie z systemu zbędnych plików (słynny program o nazwie CCleaner).
Zobacz: ILE KOSZTUJE LAPTOP, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O CENACH?
Chłodzenie laptopa przez aplikacje
Uwaga! Zanim zainstalujemy jakiekolwiek inne pogramy lub gry, sprawdźmy, czy czasem ich działanie nie będzie za bardzo wymagające dla laptopa. Takie bardzo rozbudowane mogą bowiem spowodować, że temperatura, pracującego na wysokich obrotach, procesora (oraz innych podzespołów) podskoczy w górę. System chłodzenia może sobie nie dać rady – dlatego lepiej zrezygnować z instalacji bardzo nowoczesnych, zajmujący dużo miejsca na dysku, aplikacji. Chyba że mamy najnowszy sprzęty i wierzymy, że żadnych problemów z przegrzewaniem nie będzie. Ale nawet, jeśli się pojawią, to wystarczy przeczytać ten artykuł i znaleźć odpowiedz na pytanie: jak poprawić chłodzenie laptopa?