Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Technologie

Sprężarka śrubowa – jej charakterystyka i zastosowanie

Sprężarka śrubowa – jej charakterystyka i zastosowanie

Kompresory śrubowe to modele o niskiej awaryjności, niezawodności oraz małych kosztach użytkowania. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w pracy o różnym natężeniu. Są one proste w obsłudze, skąd też w głównej mierze wynika ich duża popularność. W tym artykule postaramy bliżej przyjrzeć się ich działaniu oraz zastosowaniu.

Sprężarka śrubowa- charakterystyka i zasada działania kompresorów 

Sprężarka śrubowa to urządzenie posiadające dwa wirniki śrubowe, które podczas pracy zmniejszają przestrzeń pomiędzy sobą. W wyniku tego dochodzi do sprężenia powietrza krążących wewnątrz gazów. Parametry techniczne kompresora śrubowego są o wiele wyższe niż te, które spotkamy w innych modelach. Dlatego też kompresory tego typu o wiele lepiej sprawdzą się podczas ciężkiej i wielogodzinnej pracy. Są one odpowiednie do pracy z wysokim ciśnieniem przez wiele godzin, bez konieczności podejmowania przerw.

Sprężarka śrubowa i jej zastosowanie 

Kompresory śrubowe mają szerokie zastosowanie szczególnie w produkcji, warsztatach oraz w przemyśle. Najczęściej tam, gdzie konieczne jest zastosowanie sprężonego powietrza w większej ilości. Kompresory nazywane zamiennie sprężarkami są przystosowane do trudnej i wielogodzinnej pracy, dlatego też bez problemu mogą zasilać w tym samym czasie kilka urządzeń i maszyn. W opozycji do tradycyjnych urządzeń tłokowych, kompresory śrubowe nie wymagają stosowania przerw podczas pracy oraz zapewniają stałe ciśnienie pracy powietrza.

Sprężarka śrubowa często spotykana jest w branżach:

  • przemysłowych,
  • motoryzacyjnych,
  • wytwórczych,
  • produkcyjnych itd.

Gdzie się sprawdzą?

Sprężarka śrubowa charakteryzuje się pełną wydajnością oraz wysoką jakością pracy. Dzięki temu są to odpowiednie sprężarki przeznaczone do zadań specjalnych. Mają zdecydowanie lepiej skonstruowaną budowę oraz dużą szczelność. Dlatego też nie ma tutaj problemów ze znacznym przegrzewaniem i innymi sytuacjami. To znaczne uproszczenie pracy z urządzeniami o wysokiej wydajności i niskiej awaryjności. Dodatkowo ze względu na dodatkową filtrację powietrza nie ma konieczności stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających. To kompleksowe maszyny sprężające zapewniające najwyższe parametry pracy. Dlatego też sprawdzą się idealnie w profesjonalnym zastosowaniu, podczas wykonywania trudnej, wielogodzinnej pracy. 

Czy warto zdecydować się na wybór sprężarki śrubowej do pracy?

Kompresory śrubowe ze względu na swoje parametry pracy zapewniają o wiele lepszą i bardziej wydajną pracę, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w warunkach wymagających wysokiej jakości powietrza, filtracji oraz odpowiedniego poziomu hałasu urządzenia. Sprężarki tego typu zapewniają również prosty dostęp do podzespołów, co uprasza proces ich napraw i serwisowania. To pozwala wyeliminować problem przestojów w pracy oraz umożliwia prostą obsługę przez operatorów. 

Kompresory te mają szerokie i dość uniwersalne rozwiązanie, dlatego też doskonale sprawdzają się w przemyśle, motoryzacji czy w zakładach produkcyjnych. 

Udostępnij