Strona główna
Urządzenia
Tutaj jesteś

Odpowietrzanie kaloryfera – jak to zrobić?

29 kwietnia 2020

Sprawne działanie kaloryfera to podstawa działania instalacji grzewczej. Często zdarza się bowiem sytuacja, w której mamy zapowietrzony grzejnik – wtedy niezbędne jest przywrócenie go do pełnej sprawności. Jak to zrobić i dlaczego to takie ważne?

Dlaczego odpowietrzenie kaloryfera jest niezbędne?

Do zapowietrzenia grzejnika może dochodzić z kilku powodów – najczęściej wynika to z tego, że w momencie napełniania instalacji wodą powietrze już się w niej znajduje. Czasami problem może powstać również w wyniku nieszczelności kaloryferów albo ich niewłaściwego napełnienia wodą. Zwykle jednak taka sytuacja nie jest oznaką jakichkolwiek usterek, dlatego po odpowietrzeniu grzejnika instalacja będzie działać prawidłowo i da nam pożądane ciepło.

A czynność ta jest niezbędna, ponieważ powietrze zalegające w kaloryferach sprawia, że nie nagrzewają się one równomiernie, a nawet pozostają zimne. Co więcej, z grzejników wydobywać się będzie głośny i dość nieprzyjemny odgłos bulgotania. Na szczęście odpowietrzanie kaloryfera nie jest skomplikowaną czynnością.

Zapowietrzony grzejnik – jak sobie z tym poradzić?

Odpowietrzanie grzejnika trwa od kilku do kilkunastu minut i może nieco różnić się, w zależności od tego, jaki model kaloryfera posiadamy. Jak zrobić to krok po kroku?

  • W przypadku grzejnika żeliwnego w pierwszej kolejności należy podstawić pod kaloryfer miseczkę i ręcznik, aby zgromadzić kapiącą wodę. Następnie zakręcamy termostat i za pomocą klucza delikatnie odkręcamy śrubunek (znajduje się on na róże do odprowadzania wody). Kiedy usłyszymy syczenie i zobaczymy wyciekającą wodę, ponownie dokręcamy śrubunek.
  • Odpowietrzanie kaloryfera aluminiowego i płytowego jest niemal identyczne, jak w przypadku modelu żeliwnego. Również w sytuacji, gdy mamy zamontowany odpowietrzacz – w takiej sytuacji wystarczy przekręcić termostat na zero i przestawić zawór grzejnika w dół. Następnie podstawiamy miseczkę pod kaloryfer i przekręcamy śrubę znajdującą się w białym kołnierzu – możemy to zrobić specjalnym kluczem do odpowietrzania. Po tym, jak zauważymy lecącą wodę, ponownie przykręcamy śrubę.
  • A grzejnik łazienkowy? Tutaj również jest podobnie – zamykamy głowicę termostatyczną, delikatnie odkręcamy śrubkę odpowietrznika, czekamy chwilę i dokręcamy śrubę. Teraz wycieramy szmatką wodę, która wyleciała z kaloryfera i ustawiamy termostat.

Jeżeli odpowietrzanie grzejnika nie przyniosło efektu i wciąż pozostaje on zimny, należy skorzystać z usług specjalisty. Czasami mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której do zapowietrzenia doszło w innym miejscu i bez odpowiednich narzędzi oraz wiedzy rozwiązanie problemu będzie niemożliwe.  

Redakcja giznet.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, ciekawostki oraz najnowsze technologie i urządzenia spotykają się, by zapewnić Ci niezapomnianą dawkę inspiracji i fascynujących informacji na temat współczesnego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące stylu życia, ciekawostki ze świata nauki i technologii oraz recenzje innowacyjnych urządzeń tworzą przestrzeń do odkrywania niezwykłych możliwości współczesnego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak włączyć bios w laptopie
jak wyczyścić dysk c

Jak wyczyścić dysk C?

21 sierpnia 2023

jak włączyć hdmi w telewizorze

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak włączyć hdmi w telewizorze