Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Jak dbać o tatuaż zaraz po jego wykonaniu i po wygojeniu? Poznaj wszystkie zasady

Jak dbać o tatuaż zaraz po jego wykonaniu i po wygojeniu? Poznaj wszystkie zasady

Tatuaże są pięknymi ozdobami ciała, pod warunkiem, że są dobrze i bezpiecznie wykonane. Samo zrobienie tatuażu w dobrym studiu nie wystarcza, by świetnie się prezentował, bowiem kluczowe jest zadbanie o właściwy proces gojenia, który będzie przebiegał w sposób prawidłowy. Zatem kluczowe jest sięgnięcie po odpowiednie kosmetyki przeznaczone do świeżo wykonanego tatuażu.

Czego nie należy robić w przypadku świeżo wykonanego tatuażu?

Na pewno nie można nosić zbyt ciasnych ubrań, aby wymiana opatrunku nie sprawiała problemu, a jednocześnie zapewnić wymianę powietrza. Ponadto powinny być to ubrania wykonane z bawełny. Należy unikać długich i gorących kąpieli, aby nie podrażniać rany. Nie można też w okresie gojenia korzystać z sauny ani basenu. Nie można oczywiście się opalać w okresie rekonwalescencji po wykonaniu tatuażu. Spożywanie alkoholu też jest zakazane, bowiem opóźnia proces gojenia. Ponadto w takiej sytuacji na tatuażu mogą pojawić się plamy, bowiem osocze będzie wypływać razem z tuszem. Nie można też fundować sobie dużego wysiłku fizycznego, bowiem pot także może zanieczyścić ranę. Należy się z tym wstrzymać przez dwa tygodnie. Najlepiej nie śpij na tym boku, gdzie wykonany jest tatuaż, aby nie podrażniać rany. Analogicznie jeśli masz tatuaż na karku, śpij na boku.

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji tatuażu?

Jest wiele błędów w pielęgnacji tatuażu wynikających z zasłyszanych mitów. Na pewno nie można pod żadnych pozorem owijać tatuażu folią spożywczą. W studiach tatuażu stosuje się folię, ale jest to specjalna folia do tatuażu, która jest paroprzepuszczalna i pozwala skórze oddychać. Natomiast folia spożywcza funduje saunę otwartej ranie i może przyczynić się do zakażenia skóry, które jest bardzo groźne dla zdrowia. Nawilżanie tatuażu jest ważne, ale nie można tego robić przy użyciu masła, a dedykowanych do tego kosmetyków. Pielęgnowanie i gojenie tatuażu są ściśle ze sobą powiązane, dlatego nie można popełniać tak kardynalnych błędów.

Jak wygląda bezpieczna pielęgnacja tatuażu tuż po wykonaniu?

Warto zatem poznać jak powinna wyglądać pielęgnacja po wykonaniu tatuażu. Otóż opatrunek w pierwszych kilku dniach musisz wymieniać nawet co 2-3 godziny, jak wiadomo wyjątkiem jest tutaj noc, jednak przed snem trzeba także bardzo dokładnie umyć tatuaż. Nie można do tego celu używać drażniących kosmetyków, a żele i mydła, które przeznaczone są do mycia tatuaży. Należy przy tym obmywać to miejsce letnią, a nie ciepłą wodą. Potem należy tatuaż osuszyć, ale tutaj należy używać ręczników jednorazowych bezpyłowych, które nie powodują podrażnień wytatuowanej skóry. Po osuszeniu konieczne jest bardzo dobre nawilżenie i tu sprawdzają się zarówno kremy, jak i maści przyspieszające gojenie. Na tak wypielęgnowany tatuaż nakłada się opatrunek, również odpowiedni dla tatuażu.

Jak należy pielęgnować wygojony tatuaż? Czy można zapobiec blaknięciu koloru?

Gdy już tatuaż jest wygojony również należy go pielęgnować. Promieniowanie UV bardzo niekorzystnie na niego wpływa, dlatego niezbędne jest sięgnięcie po kremy do tatuażu z filtrem UV 50+. W ten sposób tatuaż pozostaje odpowiednio nawilżony, a jednocześnie chroniony jest przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Wychodząc na słońce każdorazowo trzeba w ten sposób zabezpieczać tatuaż i powinno wejść to w nawyk. Bezpieczna pielęgnacja tatuażu zawsze opiera się o używanie do niego dedykowanych kosmetyków. Dzięki temu kolory są nie tylko chronione, ale również kontury się nie rozmywają.

Dbaj o formę, by tatuaż się nie zniekształcał

Musimy jeszcze powiedzieć o jednej, bardzo ważnej, kwestii. Częste wahania wagi powodują, że Twój tatuaż na tym cierpi, zwłaszcza, gdy jest wykonany w miejscu podatnym na kurczenie i rozciąganie się skóry. Może to dotyczyć oczywiście brzucha, ale również ud, czy ramion. Przedramiona, łydki, dekolt, czy nadgarstki są mniej narażone na tego rodzaju wahania. Warto niemniej jednak dbać o swoją formę. Aktywność fizyczna zagwarantuje nie tylko to, że tatuaż nie będzie się rozciągał czy zniekształcał, ale również będziesz zdrowszy/a.

Oczywiście trzeba pamiętać, że treningi można rozpocząć dopiero po zagojeniu tatuażu. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki jeszcze przed planowanym wykonaniem dziary.

Udostępnij