Hulajnogi stają się coraz popularniejsze wśród osób dorosłych. Wpływa na to ma fakt, że mamy dostępnych wiele modeli hulajnóg, które są przystosowane dla starszych. Hulajnoga może być dobrą alternatywą dla roweru. Dzięki niej w krótkim czasie pokonamy nawet spore odległości. Jest to rozwiązanie lepsze od roweru, jeśli planujemy wyjazdy. Hulajnogę bez problemu złożymy i wsiądziemy z nią do autobusu, czy spakujemy do bagażnika w samochodzie. Jazda na hulajnodze to dobry sposób na aktywne spędzanie czasu. Godzina jazdy spala około 400-500 kcal. Jest to więcej od jazdy na rowerze. Oprócz rekreacyjnej hulajnogi możemy także kupić wersję elektryczną. Będzie to dobry wybór, jeśli chcemy dojeżdżać do szkoły czy pracy. Przed zakupem hulajnogi musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Na początku musimy podjąć decyzję o tym, czy kupimy model rekreacyjny czy elektryczny. W pierwszym wypadku cena hulajnogi waha się od około 150 złotych w górę. Z kolei elektryczne modele to koszt od tysiąca złotych w górę. Pomijając aspekt estetyczny, hulajnogi różnią się od siebie nieznacznie. Jednak te różnice mogą wpływać na komfort użytkowania. Oczywiście wygląd też ma znaczenie. W końcu będziemy podróżować wśród ludzi.
Hulajnoga dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Pierwszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest waga hulajnogi. Co prawda waga nie wpływa na komfort jazdy, jednak ma znaczenie kiedy będziemy ją przenosić. Lżejszy model lepiej nada się jeśli mieszkamy w bloku bez windy, i kiedy będziemy jeździć do sklepu. Mniejsza waga sprawi, że bez problemu będziemy mogli przenosić hulajnogę. Dodatkowo zwróćmy uwagę na szybkość składania. Są modele, które złożymy w kilkanaście sekund, ale są też takie, których składanie może być problematyczne. Warto na to zwrócić uwagę przed zakupem. Dodatkowo niektóre modele mają w zestawie specjalną taśmę, umożliwiająca noszenie hulajnogi na ramieniu. Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę są koła. Najważniejsza jest ich wielkość. Standardowo średnica kół to 200 mm, jednak pamiętajmy, że im większe koła tym jazda jest bardziej komfortowa. Ważny jest także materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejsze są koła gumowe lub kauczukowe. Są one trwałe, jednak jazda po nierównościach i po chodniku nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą są opony pompowane. Do zalet należy przede wszystkim amortyzacja. Jazda po chodniku, czy nierównościach jest komfortowa. Minusem pompowanych kół jest to, że opona może pęknąć. Dlatego właśnie więcej osób decyduje się na hulajnogi z kołami gumowymi, bądź kauczukowymi. Oprócz kół ważna jest także amortyzacja. To właśnie dzięki niej jazda jest przyjemniejsza. Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze. Dlatego musimy wybrać odpowiednie hamulce. Mamy do wyboru hamulec tarczowy z manetką na kierownicy. Tego typu hamulce są także w rowerach. Oprócz tego mamy możliwość hamowania tylnym błotnikiem. Najlepiej wybrać hulajnogę, w której możemy używać zarówno błotnika, jak i hamulca tarczowego, co zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Ostatnim aspektem w wyborze hulajnogi jest waga dopuszczalna. Najlepiej wybrać hulajnogę z wagą dopuszczalną wynoszącą przynajmniej 100 kg. Modele tego typu mają regulowaną kierownice, którą bez problemu dopasujemy do naszego wzrostu. W przypadku elektrycznej hulajnogi warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zasięg, maksymalną prędkość oraz pojemność baterii.
Jaką hulajnogę kupić?
Hulajnogi rekreacyjne możemy kupić już za nieco ponad sto złotych. Kupując przez internet cena będzie niższa niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Dużą popularnością spośród hulajnóg rekreacyjnych cieszą się te ze sklepu Decathlon. Znajdziemy tam tańsze modele, ale także te z wyższej półki. W przypadku hulajnóg elektrycznych najczęściej wybierane są modele chińskiej firmy Xiaomi. Za około półtorej tysiąca złotych dostaniemy dobrej jakości hulajnogę, na której pokonamy setki kilometrów. W marketach znajdziemy także hulajnogi elektryczne nawet za 800 zł. Jednak możemy się rozczarować, ponieważ w tych najtańszych modelach bateria szybko się popsuje.