Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Ciekawostki

Fakty i mity na temat kawy i herbaty

Fakty i mity na temat kawy i herbaty

Trudno wyobrazić sobie poranek bez filiżanki aromatycznej kawy. Dla wielu osób to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia i wejście w tryb codziennych obowiązków. To taka krótka chwila przyjemności. Herbata często towarzyszy nam wieczorami. To właśnie wtedy doskonale można się z nią zrelaksować po dniu pełnym wyzwań i zadań zawodowych. Na temat kawy i herbaty krążą różne mity, o których trochę poniżej.

Kawa jest niezdrowa

Bardzo często można znaleźć informacje o tym, że kawa jest niezdrowa i nie powinno się jej wypijać zbyt wiele. Rzeczywiście kawa może być szkodliwa dla osób mających na przykład problemy ze wrzodami żołądka, szczególnie jeżeli wypijają ją na czczo. Nie jest to najlepszy wybór. Zbyt duże ilości kawy mogą też nadmiernie pobudzać i podnosić ciśnienie krwi. Nie można zatem przesadzać z ilością wypijanych filiżanek kawy jeżeli cierpi się na przykład na nadciśnienie tętnicze. Kawa nie jest też polecana w dużych ilościach dla kobiet w ciąży. W innych przypadkach dwie filiżanki kawy to naprawdę żadna zbrodnia. Niektóre narody pozwalają sobie nawet na wypijanie 6 filiżanek kawy dziennie. Taka tradycja panuje między innymi w krajach skandynawskich. Tam natomiast najczęściej pije się kawę z ekspresu przelewów ego, przez co jest ona bardziej delikatna w smaku i ma mniej kofeiny.

Herbata nie pobudza tak jak kawa

Inne fakty i mity na temat kawy i herbaty dotyczą między innymi tego, że herbata nie pobudza tak jak kawa, dlatego można ją pić w dużych ilościach i to nawet wieczorem. W tym miejscu trzeba zdecydowanie wyjaśnić, że tak jak w kawie znajduje się substancja czynna kofeina, która działa pobudzająco na układ nerwowy, tak w herbacie znajduje się teina. To substancja aktywna działająca bardzo podobnie. Dlatego właśnie wypijanie chociażby mocnej herbaty tuż przed snem nie jest wskazane dla osób, które mają problemy z zaśnięciem. O tych porach proponowane są herbatki ziołowe, które mają działanie wyciszające dla układu nerwowego.

Herbata jest dobra dla dzieci

Chyba nie ma nic przyjemniejszego niż kubek ciepłej herbaty po przyjściu z w pracy czy szkoły. Warto pamiętać jednak o pobudzającym działaniu herbaty i z umiarem serwować ją dzieciom. Działa ona w ten sposób na układ nerwowy dorosłych osób, jeszcze mocniej będzie działała na układ nerwowy dzieci. Dla najmłodszych należy zatem przygotowywać naprawdę bardzo słabą herbatę. Należy ograniczyć jej podawanie dzieciom mającym problemy z uwagą, czyli na przykład pacjentom z ADHD.

Udostępnij