Warto mieć świadomość, że obecnie smartfony oraz komputery są częścią życia zdecydowanej większości osób. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z roku na rok coraz więcej osób zastanawia się czy warto zainstalować antywirus na telefon. Jakie są największe zalety tego rozwiązania?
Czy warto zdecydować się na zainstalowanie antywirusa na telefon?
Temat powinien zainteresować przede wszystkim osoby, które są w posiadaniu telefonów z androidem. Należy mieć świadomość, że nie ma wirusów z prawdziwego zdarzenia na iOS. Firma Apple stwierdziła nawet, że ich system charakteryzuje się odpornością na tego typu zagrożenia. Odpowiedź na pytanie będzie zależała przede wszystkim od tego, w jaki sposób telefon jest użytkowany przez daną osobę.
Kiedy warto zainstalować antywirusa na Androidzie?
Warto mieć świadomość, że wirus na wspomnianego Androida jest w zdecydowanej większości przypadków przemycany w formie aplikacji, która niestety działa na bardzo dużą niekorzyść użytkownika. Celem wirusów jest bowiem wykradzenie istotnych danych. Ponadto do bardzo popularnych zagrożeń koniecznie trzeba zaliczyć wiadomości e-mail,
fałszywe SMS-y, które przekierowują do bardzo zainfekowanych stron.
Znacznej większości użytkowników wydaje się, że nie ma konieczności instalowania omawianego antywirusa na Androida w przypadku pobierania aplikacji z Google Play. Użytkownicy muszą jednak zdawać sobie sprawę, że nie są bezpieczni nawet w przypadku, gdy ściągają aplikacje z zaufanego źródła. Warto wiedzieć, ze w sklepach z aplikacjami Google na użytkowników telefonów również czekają różnego rodzaju zagrożenia.
Czy warto podjąć zatem decyzje o zainstalowaniu antywirusa na telefon z androidem? Trzeba zaznaczyć, że można wymienić zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Znaczna większość zagrożeń będzie dotyczyła aplikacji. Osobom, które mają w zwyczaju pobierać praktycznie wszystkie możliwe aplikacje bez wcześniejszego czytania jakichkolwiek recenzji rekomendowane jest zainstalowanie omawianego antywirusa.
Koniecznie należy jednak pamiętać, aby instalować tylko i wyłącznie produkty renomowanych firm. Użytkownicy nie zdają sobie sprawy, ze znaczna większość programów, które nazywają się antywirusami jest nieefektywnych. Specjaliści zalecają używanie takich produktów, jak Avast, ESET czy McAfee. Są one bowiem bez żadnego problemu wykryć zdecydowaną większość znanych zagrożeń. Warto wiedzieć, że obecnie coraz większa liczba dostępnych na rynku antywirusów charakteryzuje się funkcjami antykradzieżowymi. Doskonałym przykładem może być fakt, że program jest w stanie zrobić zdjęcie wtedy, gdy dany użytkownik trzy razy wpisał nieprawidłowy pin. Antywirusy umożliwiają już także włączyć alarm w smartfonie czy pokazać na mapie, w jakim dokładnie miejscu w danym momencie znajduje się telefon z Androidem.
Kiedy nie warto instalować antywirusa na Androidzie?
Warto wiedzieć, że odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie prostsza niż na poprzednie. Nie jest zalecane instalowanie antywirusa na Androida przede wszystkim osobom, które korzystają ze swojego urządzenia z głową. Nie wszyscy mają potrzebę instalowania różnego rodzaju aplikacji niewiadomego pochodzenia. Ponadto nie każdy użytkownik nie może się powstrzymać przed kliknięciem w podejrzany link. W takich sytuacjach instalowanie antywirusa nie będzie miało żadnego sensu, gdyż program będzie tylko i wyłącznie obciążał smartfona.
Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba użytkowników nigdy nie miała zainstalowanego antywirusa na swoim telefonie z Androidem. Posiadają bowiem najbardziej popularne aplikacje. Nie otwierają również linków z e-maili niewiadomego pochodzenia.
Koniecznie trzeba także zdawać sobie sprawę, że kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by nie instalować antywirusa na swoim smartfonie z Androidem jest fakt, że bardzo duża liczba producentów telefonów celowo dostarcza użytkownikom oprogramowanie, którego celem jest ochrona przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Trzeba jednak podkreślić, że przeważnie efektywność tych rozwiązań jest znacznie niższa w porównaniu do dedykowanych programów.
Zobacz też: Jak włączyć Windows Defender oraz jego zaporę?