Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Ciekawostki

3 zasad poprawnego wypełniania deklaracji PIT-37

3 zasad poprawnego wypełniania deklaracji PIT-37

PIT-37 należy do najczęstszych wypełnianych przez Polaków dokumentów dotyczących rozliczeń podatkowych. Dowiedz się więcej na jego temat i uniknij ewentualnych błędów przy składaniu deklaracji.

Aplikacja PITax.pl szybko i bezbłędnie rozliczy Twój PIT

Ogólnie o rozliczaniu PIT

Coroczne rozliczanie podatkowe przez PIT jest obowiązkiem każdej osoby, która legalnie pobiera przychód na terenie Polski. 

Zasady uzupełniania PIT ustalane są przez prawo, które dopilnowuje właściwego przebiegu prowadzenia wykazu dochodów. Wszelkie uchybienia mogą skutkować wezwaniem do ponownego uzupełnienia dokumentów lub poniesieniem kary.

Deklaracje PIT do roku 2019 możliwe były do złożenia jedynie osobiście w Urzędzie Skarbowym. Po tym okresie wprowadzono elektroniczny system rozliczania, dzięki któremu możemy złożyć wszelkie najważniejsze dokumenty przez internet, nie wychodząc z domu.

W tym celu stworzono programy rozliczeniowe, które ułatwiają proces milionom podatników. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na jakiej zasadzie działają programy, wejdź na stronę https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-37/. Wybierz program i skorzystaj z profesjonalnej pomocy. 

Właściwy dobór deklaracji

Określenie źródła dochodu będzie dla nas wskazówką, która pokaże jakie powinniśmy uzupełnić dokumenty. W zależności od tego w jaki sposób uzyskujemy przychód będziemy wypełniać różne dokumenty.

Najczęściej wybór deklaracji pada na PIT-37.

PIT-37 obejmuje osoby, które otrzymują pieniądze poprzez m.in. zatrudnienie na umowę o pracę, emeryturę, stypendia, zasiłki pieniężne, umowę zlecenie lub z praw autorskich. 

Jeżeli nie jesteś pewny jaki powinieneś wypełnić wniosek, skorzystaj z pomocy internetowych rozliczeń. Program dostępny na https://www.pitax.pl/pit-37/ na podstawie wpisywanych przez Ciebie danych zweryfikuje, czy sięgasz po odpowiedni dokument. 

Deklarację z pomocą systemu uzupełnisz szybko i bez większych problemów. Gotowy formularz PIT-37 zostanie wysłany bezpośrednio do Twojego Urzędu Skarbowego.

Terminowość

Z programem PITax.pl nie pominiesz żadnych przysługujących Ci odliczeń

Prawo jasno określa termin, do którego powinny zostać złożone deklaracje. 

Zeznanie podatkowe składasz w odniesieniu do poprzedniego roku, w którym uzyskałeś dochody. Dokumenty można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. W roku 2023 ze względu na nałożenie się z terminem dni wolnych od pracy czas został przedłużony do 2 maja.

Wybierając rozliczenie przez programy intranetowe jesteśmy w bardziej komfortowej sytuacji niż kiedy musielibyśmy udać się osobiście do Urzędu Skarbowego. Wypełniając wnioski na placówce jesteśmy ograniczeni przez czas pracy pracowników. Uzupełniając deklarację online możemy zrobić to do samej północy w dniu kiedy następuje ostateczny termin. 

Poprawne wprowadzenie danych

Właściwie uzupełniony formularz PIT-37 oraz każda inna deklaracja podatkowa musi zawierać w sobie odpowiednie dane. 

Przed rokiem 2019 sprawa była bardziej skomplikowana, ponieważ nie tylko musieliśmy stać w długich kolejkach, ale również niekiedy byliśmy cofani przez złe uzupełnienie danych. Pracownicy również są tylko ludźmi i mogła się zdarzyć sytuacja, w której nie zauważali, że uzupełniona przez nas np. liczba NIP jest zbyt krótka.

Korzystając ze stron takich jak https://druki-pit.pl/pit-37/ mamy pewność, że profesjonalnie dopracowany system będzie czuwał nad właściwym przebiegiem uzupełniania formularza.

Programy nie tylko podpowiadają nam odpowiednie druki oraz służą wskazówką odnośnie kolejnych kroków, ale też pilnują żeby każda obowiązkowa rubryka była uzupełniona. Jeżeli zapomnisz gdzieś wpisać danych lub dane będą niepełne druk PIT-37 nie przejdzie dalej.

Najważniejszym udogodnieniem jest automatyczne podliczanie ulg, dodatków oraz kwot końcowych. Dzięki temu wypełnianie deklaracji podatkowej staje się dużo przyjemniejsze. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij