Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Pamięć RAM w smartfonie – dlaczego jest ważna?

Pamięć RAM w smartfonie – dlaczego jest ważna?

Na rynku pojawia się coraz więcej smartfonów, które na pierwszy rzut oka wyglądają dość podobnie. Wielu osobom wybór nowego telefonu sprawia dużą trudność, ponieważ nie wiedzą czym się kierować, na jakie parametry zwrócić uwagę. Jednym z najbardziej istotnych czynników jest pamięć RAM w smartfonie. Wbrew pozorom nie liczy się jednak tylko to, by znalazła się przy niej jak największa liczba. Niektórzy wcale nie potrzebują pamięci RAM rzędu 8 GB.

Czym jest pamięć RAM i do czego służy?

RAM to skrót od Random Access Memory. Jest to szybka pamięć o swobodnym dostępie. Jej obecność jest niezbędna nie tylko do działania telefonu, ale również do działania komputera. Do czego jednak służy pamięć RAM? To właśnie w niej przechowywane są dane i wyniki operacji różnych aplikacji. Gdyby jej nie było, urządzenie musiałoby przeszukiwać całą pamięć masową, by znaleźć potrzebne informacje, co skutkowałby długim czasem oczekiwania. Pamięć RAM nie służy do archiwizowania plików, przechowuje jedynie aktualnie używane dane.

Dlaczego pamięć RAM w smartfonie jest ważna?

Wynika to przede wszystkim z tego, jak wiele czynności jednocześnie wykonuje nasz smartfon. Nie raz mamy po kilkanaście włączonych w tle aplikacji, a one muszą wówczas gdzieś przechowywać swoje dane, by móc działać szybko. Pamięć RAM umożliwia bezpośredni dostęp do każdej komórki pamięci, dzięki czemu łatwo znajduje informacje potrzebne do wykonywania bieżących działań. Gdy telefon ma mało pamięci RAM, wówczas otwarte w tle programy bardzo opóźniają jego pracę.

Wielkość pamięci RAM w telefonie a funkcjonalność:

Pamięć RAM o wielkości 1 GB będzie odpowiednia dla telefonu wyposażonego w ekran o niższej rozdzielczości oraz w lekką nakładkę systemową. Jeżeli nie zamierzasz pobierać wielu aplikacji, taka wielkość pamięci RAM będzie wystarczająca. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wiele aplikacji, wówczas telefon zacznie działać naprawdę wolno.

Pamięć RAM o wielkości 2 GB być może będzie wystarczająca dla telefonu z wieloma aplikacjami, ale nie można wymagać, by działał on sprawnie i się nie zacinał. Jest to również minimum, ale bynajmniej nie optymalna wielkość, dla smartfonów z ekranem Full HD.

Pamięć RAM o wielkości 3 GB powinna wystarczyć nawet osobom, które lubią grać w niezbyt skomplikowane i wymagające gry (nie chodzi oczywiście o trudność). Gry nie będą jednak dobrze działać, jeśli w tle otworzymy wiele aplikacji.

Pamięć RAM wielkości 4 GB wystarczy nawet do oglądania filmów czy grania w naprawdę wymagające gry. Można więc powiedzieć, że dla większości użytkowników smartfonów będzie jak najbardziej wystarczająca.

Czy zawsze trzeba wybierać jak największą pamięć RAM?

Należy przede wszystkim dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb, jeśli jednak się wahamy, warto sięgnąć po telefon z 4 GB pamięci RAM niż z 2 GB. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że w pewnym momencie zmiany w funkcjonowaniu telefonu związane ze wzrostem pamięci RAM są mikroskopijne. Następuje to po przekroczeniu pamięci rzędu 8 GB. Telefon z taką pamięcią RAM będzie działać niemal tak samo, jak telefon z pamięcią RAM wielkości 12 GB.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM w telefonie?

Ta wiedza przyda się zwłaszcza właścicielom telefonów z niewielką pojemnością pamięci RAM, którzy jednak nie chcą zmieniać smartfona tylko z tego powodu. Objawem zużywania zbyt wiele pamięci RAM jest wolniejsze działanie telefonu, zacinanie się oraz przegrzewanie się. Działanie telefonu można przyspieszyć przez usunięcie niepotrzebnych rzeczy (nie tylko aplikacji, ale również widgetów, które też obciążają pamięć RAM), wyłączenie aplikacji działających w tle (warto o tym pamiętać, ponieważ jeśli aplikacji nie będzie wiele, telefon powinien działać sprawnie), zmniejszenie liczby animacji (to dotyczy osób, które posiadają animowane tapety). Efekty powinno przynieść również wyłączenie Wi-Fi/transmisji danych, gdy nie są używane. Niektórzy regularnie (raz na kilka dni) resetują telefon, tym samym zamykając wszystkie działające aplikacje, o których możemy nie mieć zielonego pojęcia.

Zobacz też: Jak sprawdzić, jaki mam dysk?

Udostępnij