Internet to bardzo pożyteczne narzędzie komunikacyjne i edukacyjne. Za jego sprawą można robić wiele ciekawych i ekscytujących rzeczy. Niemniej należy pamiętać, że i on ma swoje ograniczenia, które ciężko obejść.
Do czego można używać internetu?
Po pierwsze do poszerzania swojej wiedzy. Internet potrafi udzielić odpowiedzi niemal na każde zapytanie. Łącza bezprzewodowego lub światłowodu można również używać do oglądania sportu, filmików i seriali. Za pośrednictwem czatu internetowego da się porozmawiać z ludźmi z drugiego krańca świata. A popularne internetowe komunikatory sprawiają, że da się taką osobę zobaczyć, a nawet usłyszeć. Internet służy też ludziom do robienia zakupów.
To bardzo wygodna forma, zwłaszcza gdy nie można wyjść o własnych siłach z domu, wtedy nasze zamówienie zostaje przyniesione przez kuriera i trafia wprost pod nasze drzwi. Internet stwarza też możliwość obserwowania i komentowania bieżących wydarzeń z życia lokalnej społeczności i nie tylko. Robi się to przy pomocy mediów społecznościowych. To do nich są wrzucane jakieś zdjęcia lub filmiki. Przy czym niestety nie zawsze są one odpowiednie i kulturalne. Jednak jest to jedna z nielicznych wad wirtualnej rzeczywistości.
Czy każdy brak internetu musi zawsze oznaczać poważną awarię?
Absolutnie nie. Czasem niedziałający internet to skutek niewłaściwego podpięcia kabli do routera. Innym razem internet nie działa, bo po prostu nie ma prądu. Niekiedy zdarza się, że to dostawca internetu ma jakieś zakłócenia techniczne i dlatego nie może wyprodukować sygnału. Podsumowując, jest naprawdę niewiele usterek, które oznaczają trwałą awarię internetu. Większość z nich to zwyczajne ludzkie niedopatrzenia i efekt pośpiechu.
Od czego zależy prędkość internetu
Po pierwsze, gdzie jest umieszczony router lub inne urządzenie rozsyłające sygnał internetowy. Jeśli umieszczone jest daleko od komputera czy tabletu nic dziwnego, że transmisja danych przebiega powoli, a internet nieustannie się zacina. Zła pogoda typu wiatr, śnieg czy deszcz również ma wpływ na internet. Pod jej wpływem powstają przerwy w jego dostawie lub działa on bardzo wybiórczo, gdy pogoda chwilowo się uspokaja.
Na słabe Wifi wpływ mają również użyte w domu materiały na zbrojenia, czy do pokrycia dachu. One też potrafią skutecznie obniżyć wydajność internetu. Wielkość mieszkania to też istotny czynnik. Im ma ono więcej metrów kwadratowych, tym trudniej dobrać do niego szybko działające Wifi. Wreszcie jakość i materiały, z których jest wykonany router też mają znaczenie. Jak wiadomo, urządzenie- urządzeniu nierówne.
Czy słaba prędkość internetu zawsze zależy od jakości sprzętu?
Nie zawsze, ponieważ teren, na którym jest budynek również oddziałuje na prędkość internetu. Gdy mieszka się na obrzeżach miasta lub w kompletnej leśnej głuszy nie ma szans, by sieć śmigała jak błyskawica. Poza tym na szybkość internetu rzutuje także komputer, na jakim się pracuje. Gdy on jest leciwy i wysłużony strony internetowe otwierają się o wiele więcej. Operator, który dostarcza internet to kolejny czynnik determinujący jego szybkość. Niektórzy z nich celowo wprowadzają konsumenta w błąd, bo liczą, że uda im się wyłudzić od nich kolejne pieniądze. Są na tyle aroganccy, że mówią o tym wprost. Gdy wzrastają opłaty za internet, on zazwyczaj przyśpiesza.
Czy odbiorcy internetu są winni temu, że ich internet zwolnił?
Poniekąd tak, bo ściągają na swoje dyski twarde dużo filmów i innych plików, przez co limit transferu danych szybciej się wyczerpuje. Nie jest tajemnicą, że gdy to następuje sieć zwalnia. Poza tym gdy ma się bardzo zawirusowany i wypełniony danymi, plikami oraz zdjęciami komputer. Jest oczywiste, że cierpi na tym również internet.
WiFi nie działa też szybko, gdy nie ureguluje się należności za jego używanie. W ten sposób operatorzy chcą zmusić opornych klientów do szybkiego uregulowania zaległości. Gdy to nie pomaga, sieć zostaje całkowicie wyłączona. Jak widać, jest wiele różnorakich czynników, które wpływają na prędkość internetu. By ustalić, który w przypadku naszej sieci bezprzewodowej odgrywa główną rolę, trzeba przeprowadzić małe śledztwo.