Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Lokata na nowe środki – jedno pojęcie, wiele definicji

6 grudnia 2021 Lokata na nowe środki

Chcesz oszczędzać bezpiecznie, generując pewne zyski? Sięgnij po Lokatę na nowe środki! W artykule wyjaśnimy, czym jest i jak działa. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która przy-niesie wymierne korzyści.

Czy wiesz, że gromadzone w skarbonce oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale dodatkowo tracą swoją wartość? W praktyce oznacza to, że za zgromadzone dzisiaj 2000 zł kupisz zdecydowanie więcej niż za rok, dwa czy pięć lat. Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu stopniowego wzrostu cen w gospodarce. To właśnie ona sprawia, że z roku na rok Twoje oszczędności są warte coraz mniej. Skutecznym sposobem, który pomoże zminimalizować impakt inflacji, są oprocentowane instrumenty finansowe sprzyjające bezpiecznemu gromadzeniu kapitału. Jednym z nich jest lokata bankowa.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to czasowy, oprocentowany depozyt. Jeśli umieścisz pieniądze na lokacie, instytucja finansowa wykorzysta je do udzielania kredytów. W zamian za możliwość dysponowania Twoimi pieniędzmi wypłaci zysk w postaci odsetek. W zależności od konkretnej oferty umowę lokaty można zawrzeć na kilka godzin, dni, miesięcy lub lat. Najpopularniejsze to te trwające 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Szczególnym rodzajem lokaty bankowej jest lokata na nowe środki. To pojęcie może mieć jednak nie jedną, lecz wiele definicji.

Lokata na nowe środki – co to znaczy?

Lokata na nowe środki to, jak wskazuje jej nazwa, depozyt, na którym możesz umieścić jedynie nowe środki finansowe. Co ważne – ich definicja nie jest z góry określona i identyczna dla wszystkich instytucji finansowych. Każda z nich określa ją bowiem w indywidualny sposób.

Oto kilka przykładów.

Kasa Stefczyka definiuje nowe środki jako nadwyżkę pomiędzy saldem wszystkich rachunków w dniu zakładania lokaty a saldem Twoich wszystkich rachunków w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca. Jeśli 10 września Twoje środki ulokowane w kasie wynosiły łącznie 4 000 zł,
a 1 października masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6 000 zł możesz ulokować na Lokacie na nowe środki.

Bank A wskazuje, że nowe środki zdeponowane na lokacie to nadwyżka ponad łączne saldo środków zgromadzonych na należących do klienta rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych, lokatach terminowych prowadzonych w złotych polskich według stanu na określony dzień roku.

Zgodnie z definicją wskazaną przez bank B, nowe środki to nadwyżka środków pieniężnych ulokowanych przez klienta w dniu wpływu środków na lokatę, w stosunku do stanu środków pieniężnych na konkretny dzień roku.

Najlepsza lokata na nowe środki, czyli…?

Lokata na nowe środki to popularny produkt finansowy dostępnych w ofertach większości banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jak wybrać tę, która okaże się strzałem w 10? Kluczem do sukcesu jest dokładne porównanie dostępnych na rynku ofert w oparciu o następujące parametry:

  • długość okresu lokacyjnego. Chcesz zdeponować swoje pieniądze na 3, 6 a może 24 miesiące? Znając swoje potrzeby, szybko zawęzisz krąg dostępnych na rynku ofert;
  • Oprocentowanie lokat w bankach i SKOK-ach jest najważniejszych wyznacznikiem ich atrakcyjności ekonomicznej. To wartość odsetek warunkuje bowiem wysokość zysków;
  • warunki promocyjne. Czasem zdarza się, że chcąc przyciągnąć nowych klientów, instytucje finansowe proponują wysokie oprocentowanie lokat jedynie dla konkretnej kwoty lub przez określony okres. Aby uniknąć rozczarowania, koniecznie zweryfikuj tę kwestię przed zawarciem umowy;
  • zasady obowiązujące w przypadku zerwania lokaty przed zakończeniem umowy. W standardowych konstrukcjach lokat zerwanie lokaty przed wskazanym w umowie terminem skutkuje utratą wszystkich wypracowanych zysków. Taka struktura nie jest jednak standardem. Czy wiesz, że jeśli założysz jakąkolwiek lokatę terminową, np. Lokatę na nowe środki w Kasie Stefczyka i zakończysz umowę przed terminem, otrzymasz pełny wpłacony kapitał plus 10% odsetek należnych na dzień zerwania lokaty?;
  • minimalna i maksymalna kwota depozytu. Ten parametr jest szczególnie ważny dla osób, które chcą zdeponować niewielką lub pokaźną kwotę.

Źródło: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/

Redakcja giznet.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, ciekawostki oraz najnowsze technologie i urządzenia spotykają się, by zapewnić Ci niezapomnianą dawkę inspiracji i fascynujących informacji na temat współczesnego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące stylu życia, ciekawostki ze świata nauki i technologii oraz recenzje innowacyjnych urządzeń tworzą przestrzeń do odkrywania niezwykłych możliwości współczesnego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wszystko
Magazyny energii do domu: kompleksowy przewodnik
Wynajem powierzchni magazynowej

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wynajem powierzchni magazynowej