Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Dlaczego warto kupić auto na raty?

Dlaczego warto kupić auto na raty?

Kupno własnego samochodu to marzenie niejednej osoby. Wiadomo jednak, że ludzie zarabiają bardzo różnie – jedni więcej, a inni mniej. Dlatego też na zakup nowego auta za gotówkę nie każdego stać. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być auto na raty. Czy to się opłaca? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie popularnego u nas SEATA i CUPRY.

CUPRA – podstawowe informacje

Historia seria modeli samochodów SEAT, sprzedawanych pod wspólną nazwą CUPRA ma już ponad 20 lat. Wszystko zaczęło się w roku 1999, kiedy to sportowa wersja modelu Leon uzyskała dodatkową nazwę CUPRA. Od tego czasu kolejne generacje sportowego Leona, a później również Ibizy określane były tą nazwą. Trend ten został przyjęty przez fanów marki bardzo dobrze. Dlatego też kilka lat temu postanowiono wydzielić osobno markę samochodów sportowych pod nazwą CUPRA. Obecnie pod tym szyldem produkowane są samochody, takie jak sportowe SUV-y Ateca i Formentor. Najnowszym dzieckiem marki jest CUPRA Born, która w stałej w sprzedaży ukazała się w 2022 roku.

Kupno auta za gotówkę

Czy zakup CUPRY za gotówkę się opłaca? Wszystko zależy od tego, jakie auto chcemy kupić. Za CUPRĘ Leona w salonie trzeba zapłacić obecnie ponad 150 tysięcy zł. Czy to dużo? Zależy, jak dla kogo. Zakup nowego auta ma jednak swoje bardzo duże zalety. Przede wszystkim to, że jest ono objęte kilkuletnią gwarancją. Dlatego też, kiedy w samochodzie stanie się coś nieoczekiwanego i konieczna będzie naprawa, to nie poniesiemy jej kosztów. A przypomnieć należy, że w dzisiejszych czasach koszty naprawy auta mogą być bardzo duże. Nowy samochód to również gwarancja o wiele większego bezpieczeństwa na drodze. Wiele osób decyduje się też na zakup samochodu używanego, którego właścicielem stać się można znacznie niższą kwotę. Auto starsze niż kilka lat nie jest już jednak objęte gwarancją, co oznacza, że za wszelkie naprawy będziemy musieli zapłacić sami. Praktyce oznacza to, że w ciągu kilku lat faktyczny koszt takiego auta zbliża się niebezpiecznie do ceny zakupu samochodu nowego. Gotówka zainwestowana w samochód używany z powodu konieczności regularnych napraw z czasem tylko i wyłącznie topnieje i nie przekłada się na żaden zysk ani oszczędność. Z wyżej wymienionych powodów należy uznać, że w zasadzie za gotówkę opłaca się kupić tylko i wyłącznie auto nowe. Wspomniany już wcześniej Leon może być nasz za 150 tys. zł. Formentor produkowany jest w bardzo wielu różnych wariantach wyposażenia, dlatego jego cena waha się od 130, do nawet 300 tys. Ateca kosztuje obecnie powyżej 200 tys. zł. Najnowszy model elektryczny – Born dostępny jest tania od 150 do 200 tys. zł, w zależności od pojemności akumulatora. Ceny tych modeli oczywiście nie należą do najniższych, dlatego wielu konsumentów wybiera zakup auta na raty.

Dlaczego opłaca się wybór zakupu na raty?

Zakup samochodu na raty opłaca się w kilku powodów. Przede wszystkim za relatywnie niewielkie pieniądze można mieć własny, zupełnie nowy samochód. Najnowsza CUPRA Born Dostępna jest już od niewiele ponad dwóch tysięcy miesięcznie. Spora część klientów marki decyduje się na zakup takiego samochodu na raty i korzystanie z niego praktycznie wyłącznie przez czas, kiedy objęty jest on gwarancją i można korzystać z serwisu gwarancyjnego. Dzięki temu przez cały czas użytkowania samochodu nie ponosi się żadnych kosztów jego naprawy, a jedynie standardowe koszty eksploatacyjne. Po tym czasie samochód można sprzedać, a warto przypomnieć, że pięcio-, czy sześcioletnie auto jest jeszcze całkiem sporo warte, dzięki czemu spłata pozostałych rat nie powinna stanowić wielkiej trudności. Po tym czasie auto można wymienić po prostu na nowe, znowu kupując ja na raty. Wielu osobom taki sposób postępowania może wydawać się nadmierną rozrzutnością. Raty przecież kosztują – najczęściej niemało. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę koszty użytkowania i napraw samochodu starszego niż kilka lat, który nie jest już objęty gwarancją producenta, można łatwo zobaczyć, że przedstawiona opcja jest w rzeczywistości najtańsza.

Udostępnij