Kompresory powietrza są to urządzenia służące do uzyskania tego gazu pod dużym ciśnieniem. By powietrze zostało sprężone, musi zostać zassane przez kompresor. Następnie ciśnienie zostaje podwyższone do odpowiednich parametrów. Kompresory dostępne są w wielu wariantach, co powoduje, iż jest to sprzęt niezwykle uniwersalny. Kompresor powietrza znajdzie zastosowanie w przemyśle, warsztatach, szpitalach, gabinetach lekarskich i stomatologicznych, prywatnych domach.
Kompresor tłokowy
Jest najbardziej popularnym sprzętem tego rodzaju, inaczej nazywany wyporowym. Kompresory tłokowe nie są zbyt skomplikowanym urządzeniem. Dzięki owemu tłokowi umieszczonemu w cylindrze, który wprawiony w ruch znacząco zmniejsza ilość powietrza-powstaje więc zwiększone ciśnienie. Ich podstawową zaletą jest fakt, iż są one proste w obsłudze i montażu oraz wydajne. Istnieje wiele rodzajów kompresorów tłokowych (olejowe, bezolejowe, mobilne), możemy więc wybrać ten, który będzie dla nas najbardziej praktyczny.
Kompresor śrubowy
Ten typ sprężarki wybierany jest coraz częściej przez przedsiębiorców. Ciśnienie tworzy się tu poprzez zmniejszenie się przestrzeni pomiędzy dwoma śrubami. Znajdują one zastosowanie, na przykład w kolejnictwie (są dużo cichsze niż sprężarki tłokowe), a także na placach budowy, gdzie zasilają maszyny budowlane.
Kompresor membranowy
Z jego pomoc korzysta się, gdy bardzo istotna staje się czystość powietrza w danym miejscu. Z tego powodu znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz lakierniczym. Jego działanie polega na zmniejszeniu się przestrzeni pomiędzy śrubami, od otworów ssawnych do tłoczonych.
Kompresor z wirującym zębem.
Wykorzystuje się tu urządzenie o bardzo charakterystycznym kształcie zęba. Składa się z jednego bądź dwóch wirników obracających się w przeciwnych kierunkach. Powietrze jest zasysane do komory sprężania, aż do momentu, gdy wirniki nie zablokują wlotu. Gdy jeden z nich odsłoni kanał, powietrze wydostanie się wtedy z komory sprężania.
Osuszacze sprężonego powietrza
Mówiąc o sprzętach korzystających ze sprężonego powietrza, warto również wspomnieć, czym są osuszacze sprężonego powietrza. Są urządzeniami pneumatycznymi. Mają za zadanie osuszyć sprężone powietrze z wilgoci do wymaganego punktu rosy. Punkt rosy to z kolei temperatura, w jakiej może się rozpocząć skraplanie gazu przy ustalonym ciśnieniu.
Istnieją różne typy osuszaczy. Najbardziej popularnym jest osuszacz ziębniczy. Najbardziej nadaje się do pracy w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie osiąga więcej niż 12*C. Inne popularne rodzaje osuszaczy to osuszacz adsorbcyjyny czy membranowy.