Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Ciekawostki

Japońska wyspa Hashima

Japońska wyspa Hashima

Hashima to opuszczona japońska wyspa położona na Morzu Wschodniochińskim. Leży około 15 km od wybrzeża i wchodzi w skład prefektury Nagasaki. Znana jest także pod nazwą Wyspa-Okręt Wojenny.
Japońska wyspa Hashima ma wymiary około 0,48 km na 0,16 km. Oryginalny wymiar wyspy jest mniejszy, ale została ona sztucznie powiększona oraz dodatkowo otoczona falochronem, w czasie gdy mieszkali tam jeszcze ludzie. Wyspa w większości jest skalista. Po mieszkańcach pozostały na niej bloki oraz opuszczona kopalnia węgla.

Kilka słów o wyspie

Do końca XIX wieku japońska wyspa Hashima była całkowicie niezamieszkała. Pokryta niewielką ilością roślinności, służyła wyłącznie jako miejsce gniazdowania dzikich ptaków morskich. Sporadycznie zdarzało się, że nocowali na niej rybacy, którzy nie zdążyli zawinąć do portu przed nocą. Po koniec XIX wieku na wyspie odkryto złoża węgla kamiennego. Wtedy też pojawili się tam pierwsi mieszkańcy, którzy znaleźli zatrudnienie w świeżo powstałej kopalni. Zbudowano tam też fabrykę zbrojeniową. W latach trzydziestych XX w. japońska wyspa Hashima stała się ważnym ośrodkiem przemysłu. W okresie drugiej wojny światowej w kopalni wykorzystywano do pracy chińskich i japońskich więźniów. Wielu z nich zginęło, co rzucił się cieniem na historię tego miejsca.

Co się działo na wyspie?

Japońska wyspa Hashima kwitła do lat siedemdziesiątych XX w. W tym okresie węgiel zaczął tracić swoje kluczowe znaczenie w japońskiej gospodarce, co poskutkowało zamknięciem kopalni. Praktycznie z dnia na dzień japońska wyspa Hashima z jednego z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie stała się miejscem opustoszałym. Dodatkowo, żeby chronić pozostała na wyspie infrastrukturę przed kradzieżą władze Japonii wprowadziły całkowity zakaz wstępu na wyspę. Złamanie zakazu było surowo karane.
W 2008 roku japońska wyspa Hashima została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie obywało się w tej kwestii bez protestów, nawiązujących do niechlubnej historii wyspy w okresie wojennym. Obecnie wyspa jest obiektem częściowo turystycznym, ale wstęp możliwy tylko do ściśle określonych miejsc. Wynika to ze względów bezpieczeństwa. Są również plany zbudowania tam muzeum.
Japońska wyspa Hashima została wykorzystana w filmie popularnonaukowym Świat bez ludzi, jako przykład miasta opuszczonego wiele lat temu przez ludzi. Budzić ona może skojarzenia jak opuszczone miasta białoruskie po katastrofie w Czarnobylu. Japońska wyspa Hashima posłużyła także jako pierwowzór do części scenografii do filmu Skyfall oraz stanowiła miejsce akcji horroru Hashima Project.

Udostępnij