Internet, a co za tym zasięg Wifi bywa bardzo kapryśny. Czasem naprawdę trudno przewidzieć, co go blokuje lub zakłóca. Nie oznacza to jednak, iż nie można go wzmocnić. Trzeba to jednak robić w sposób zaplanowany i przemyślany.
Czemu wifi nie działa szybko?
Na to pytanie odpowiedzi może być mnóstwo. Dlatego też przed założeniem internetu, warto zrobić mały wywiad środowiskowy i rozpytać sąsiadów o to, jaki mają internet bezprzewodowy. I jak on się im sprawuje. W razie wątpliwości można nieco podpytać operatora sieci, który będzie w naszym mieszkaniu instalował sieć internetową. Może on podpowie nam jakieś sensowne rozwiązanie, gdzie powinno się umieścić router.
Czasem wifi nie działa, bo zakłócają je operatorzy innych dostawców. Takie dublowanie sygnału ma miejsce zwłaszcza w bloku, gdzie naraz działa mnóstwo urządzeń. Wifi może wolniej się sprawować na przykład wtedy, gdy wykorzysta się przewidziany w umowie limit danych. Operatorzy stosują często takie nieuczciwe praktyki. Wreszcie wifi może mieć zakłócenia dlatego, że jest za daleko od głównego nadajnika i dociera do niego sygnał mocno zniekształcony i niekompletny. Dzieje się tak w przypadku, gdy gospodarstwo domowe znajduje się daleko poza sąsiednimi zabudowaniami.
Co zrobić, gdy nie ma internetu przez dłuższy czas?
Po pierwsze należy natychmiast zgłosić ten fakt operatorowi internetu. Niech przyśle fachowców, którzy się tym skutecznie zajmą. Po co płacić przecież za wifi, którego praktycznie nie ma. Po drugie powinno się dokładnie sprawdzić, czy router jest prawidłowo podłączony i czy nie ma żadnej fabrycznej usterki. Można też w ostateczności spróbować zmienić jego lokalizację, jednak gdy to nie przyniesie pozytywnych efektów- należy uciec się do bardziej zdecydowanych metod działania. Pierwsza z nich to natychmiastowa zmiana operatora internetu. Druga nieco mniej radykalna to zakupienie gadżetów, które wzmocnią sygnał wifi.
Jak wzmocnić sygnał wifi?
Można zakupić specjalną antenę i zamontować ją pod dachem mieszkania. Taka lokalizacja jest lepsza, bo gdyby była umieszczona centralnie na dachu budynku- byłaby narażona jeszcze mocniej na działanie złych warunków atmosferycznych. Zadaniem takiej anteny jest przede wszystkim obejść wszelkie czynniki blokujące sygnał i wydatnie go wzmocnić.
Antena najlepiej sprawdza się wtedy, gdy budynek jest stosunkowo mało oddalony od głównego nadajnika. Gdy tak nie jest- antena nie wiele daje. Innym sposobem jest zakup specjalnych wzmacniaczy. Przy czym należy ich nabyć więcej niż jeden, gdyż trzeba je rozlokować niemal we wszystkich pokojach. Nie ma się co łudzić, że jeśli router znajduje się na parterze, to sygnał wifi będzie tak samo mocny w pokojach na górze.
Zalety wzmacniaczy sygnału wifi?
Po pierwsze i najważniejsze sprawiają one, że internet chodzi niczym błyskawica. Po drugie są one łatwe w montażu i nie zajmują one wiele miejsca. Po trzecie można je rozmieszczać dowolnie we wszystkich pokojach. Wzmacniacze wifi nie ulegają wpływom aury, nawet gdy jest ona zła, nie ma to większego wpływu na ich funkcjonowanie. Wzmacniacze sygnału nie mają też wielu kabli i widocznych połączeń, dzięki czemu nie trzeba kuć ścian i oszpecać wizualnie swojego mieszkania.
A co w przypadku, gdy wzmacniacze i antena nie pomogą?
W takim wypadku warto poprosić operatora o zmianę częstotliwości i pasma nadawania wifi. To niby kosmetyczny zabieg, a potrafi zdziałać cuda. Już nie jedna osoba przekonała się, iż internet w wyniku tej operacji przemienił się z żółwia w strusia pędziwiatra. W ostateczności można zainwestować w znacznie droższy sprzęt typu mesh wifi. Jednak na jego zakup decydują się tak naprawdę nieliczni. Nikt nie chce inwestować w coś, co nie daje stuprocentowej pewności.
Jak widać, trzeba się nieźle nakombinować jak wzmocnić sygnał wifi. Nie jest to proste zadanie. Niemniej jak najbardziej wykonalne. Jednak przy jego realizacji trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. I to nastręcza najwięcej problemów. Jednak większość osób podejmuje to wyzwanie, bo chce mieć szybki i sprawny internet.