Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Jak podkręcić laptop? Program do podkręcania procesora

Jak podkręcić laptop? Program do podkręcania procesora

Zwiększanie mocy komputerów nie jest procesem nowym. Właściciele komputerów stacjonarnych od wielu lat stosowali tak zwany overlocking, który polega na zwiększaniu częstotliwości taktowania procesów lub układów graficznych. Wykonanie takich działań wymagało odpowiedniej wiedzy, co wynikało między innymi z konieczności bezpiecznego przeprowadzenia takiego procesu. Obecnie coraz wydajniejsze układy chłodzące stosowane już nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale również laptopach sprawiają, że coraz łatwiej jest wykonać overlocking, czyli potocznie podkręcanie procesora. Sprawdź, jaki program do podkręcania procesora wybrać.

Kiedy możliwe jest podkręcenie procesora w laptopie?

Na podkręcanie procesorów w komputerach decydują się przede wszystkim gracze. Wykonanie takiego procesu pozwala na zwiększenie płynności w grach. Uzyskanie większej ilości klatek na sekundę to znacznie większa przyjemność grania w najnowsze gry. Jeśli procesor w laptopie zostanie podkręcony, wówczas może działać zarówno sprawniej, jak też szybciej nawet o dziesięć do trzydziestu procent w stosunku do procesora, który nie został poddany overlockingowi.
Na podkręcanie procesorów można decydować się w nowych laptopach, które posiadają bardzo wygodne procesory. Oczywiście podkręcanie procesorów w laptopie nie daje takich możliwości, jak w przypadku stacjonarnych komputerów, ale zawsze można poprawić osiągi urządzenia. Natomiast, gdy chce się wykonać taką czynność, ważne jest branie pod uwagę, że:

  • overlocking w laptopie może być ryzykowny,
  • podkręcanie procesora wymaga posiadania odpowiedniej płyty głównej i procesrom mającym odblokowany mnożnik,
  • proces zwiększania wydajności procesora musi być realizowany stopniowo.

Zobacz: ILE KOSZTUJE LAPTOP, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O CENACH?

program do podkręcania procesora

Jakie laptopy można podkręcać?

Gdy chce się wykonać overlocking, trzeba dysponować odpowiednim laptopem. Zanim podejmie się próby zrealizowania takiego procesu warto jest sprawdzić informacje na forach komputerowych dotyczące optymalnych wartości taktowania i napięcia dla konkretnego procesora. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo wykonania tego procesu bez ryzykowania uszkodzenia urządzenia.

Zanim rozpocznie się proces podkręcania urządzenia, warto znaleźć specjalistyczne programy diagnostyczne. W takich programach, które można znaleźć wśród darmowych wersji można sprawdzać temperaturę procesora spoczynku. Wykorzystując takie programy można wygodnie odczytywać temperatury procesora, co jest kluczowe przy procesie overlockingu.

Sprawdź: JAK POPRAWIĆ WYDAJNOŚĆ LAPTOPA?

Program do podkręcania procesora – jak przygotować komputer?

Sprawdzając początkową temperaturę procesora w laptopie, warto brać pod uwagę, że nie powinna ona przekraczać około siedemdziesiąt pięć procent. Jest to wartość, która nie powinna być przekroczona przy właściwie działających laptopach. Jednak najczęściej temperatura laptopów nie przekracza w spoczynku pięćdziesięciu stopni. Natomiast inną, ważną wartością jest dziewięćdziesiąt stopni, przy której procesory bardzo często zaczynają redukować porób mocy oraz ograniczają generowane ciepło. Ma to na celu zabezpieczenie procesora przed spalaniem się. Przy podkręcaniu procesora bardzo ważne jest, aby jego parametry nie spadały nawet przy intensywnym działaniu.

program do podkręcania procesora

Program do podkręcania procesora

Do wykonania podkręcania komputera oprócz programów do kontrolowania temperatury konieczne jest wykorzystanie również programów specjalnie przeznaczonych do konkretnych marek procesorów. W takich programach można zmieniać parametry podkręcanego procesora co obejmuje częstotliwość taktowania i napięcie. Wartości, które będzie można ustawić zależą od podzespołów oraz modelu laptopa.

Początkowo przy podkręcaniu procesora powinno się zwiększać taktowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest jego zwiększanie maksymalnie o dziesięć MHz. Po każdym podniesieniu taktowania procesora trzeba wykonywać testy obciążeniowe. Pozwala to kontrolować czy nie pojawiają się artefakty oraz czy laptop nie przegrzewa się. Takie czynności trzeba wykonywać, aż do pierwszych problemów, co pozwala ustalić optymalnie działające taktowanie. Gdy podczas overlockingu pojawia się niebieski monitor trzeba zwiększać napięcie. Warto je zwiększać o 0.00625 V i wykonywać kolejne testy obciążeniowe.

Zobacz: JAK POPRAWIĆ CHŁODZENIE LAPTOPA?

Udostępnij