Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

CiekawostkiTechnologie

Dropbox w praktyce

Dropbox w praktyce

Przez wiele lat używaliśmy naprawdę różnych nośników, które pozwalają na przechowywanie danych i informacji. Zaczynaliśmy od własnej pamięci, przechodziliśmy przez dyskietki, których pewnie nie pamięta młodsze pokolenie, używaliśmy płytek CD, później pendrivów, a aktualnie najpopularniejszym i najbardziej sensownym sposobem przechowywania informacji jest tak zwana chmura.

Przechowywanie danych

Każdy ze sposobów przechowywania danych miał swoje wady i zalety. Z pewnością można powiedzieć, że zaletą każdego z tych sposobów jest to, że faktycznie pozwalają nam na przechowywanie danych, a dzięki temu posiadamy bezpieczeństwo pod postacią tego, że mamy pewność, iż nasze ważne pliki, czy też kopie zapasowe, nie ulegną usunięciu w momencie formatowania komputera, czy telefonu.

Dyskietki, które były kiedyś bardzo popularne i które były tak naprawdę jednymi z pierwszych nośników danych, pozwalały na zapisywanie plików o bardzo małej wielkości. Mieściło się na nich niewiele i tak naprawdę służyły głównie do zapisywania plików tekstowych, choć musimy również pamiętać, że niegdyś przez to, że technologia nie była jeszcze tak rozwinięta, wielkości różnych plików zdecydowanie różniły się od tych, do których mamy dostęp dziś. Kiedyś gry mogły zająć kilka megabajtów, a dziś natomiast coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem, kiedy gry potrafią sięgać wielkości kilkudziesięciu gigabajtów. Dyskietki więc z biegiem czasu okazały się wcale nienajlepszym pomysłem i należało pomyśleć o czymś nowym, co pozwoli zapisywać większą ilość danych.

Nośniki pamięci

Tym sposobem przeszliśmy przez płytki CD, których używa się do dziś, jednak już o wiele, wiele rzadziej niż kiedyś, ponieważ te zostały poniekąd wyparte przez pendrive, które pozwalają na o wiele szybszy zapis i odczyt, a także możemy zapisywać na nich o wiele więcej rzeczy przez to, że posiadają o wiele większą pojemność.

Dodatkowym minusem tych wszystkich nośników pamięci było jednak to, że były one fizyczne, namacalne – co za tym idzie – podatne na uszkodzenia. Czasem nie da się uniknąć zepsucia dysku, zgubienia pendrive, czy porysowania płytki z danymi. To właśnie skłoniło ludzkość do wymyślenia czegoś, co pozwoli przechowywać dane, ale nie będzie fizyczne i nie będzie miało stałego ograniczenia.

Dropbox w praktyce okazał się najlepszym do tego narzędziem. Przesyłając pliki na serwer możemy mieć pewność, że będą dobrze zabezpieczone, a także, że nie ulegną zniszczeniu. Dodatkowym atutem jest fakt, że będziemy mieć do nich dostęp wszędzie i możliwość szybkiego udostępnienia ich innym ludziom.

Zobacz też: 

Udostępnij