Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

TechnologieUrządzenia

AirBar ekran dotykowy w każdym laptopie

AirBar ekran dotykowy w każdym laptopie

Dotykowe monitory są coraz częściej wykorzystywane w laptopach, ale nadal takie rozwiązanie nie jest standardem. Jeśli nie posiadacie takiego monitora, a chcielibyście dowiedzieć się jak w przenośnych komputerach sprawdzają się takie rozwiązania, szwedzka firma Neonode ma rozwiązanie.

Nazywa się ono AirBar i jest umieszczanym na dolnej ramce monitora dodatkowym czujnikiem na podczerwień, który z komputerem komunikuje się za pomocą portu USB. Zasięg czujnika obejmuje cały ekran, więc musimy tylko dobrać rozmiar AirBar (obecnie dostępne są cztery warianty: dla monitorów 11,6, 13,3, 14 oraz 15,6 cala) do przekątnej wyświetlacza i można już korzystać z funkcjonalności dotykowego monitora.

Z uwagi na zastosowaną technologię, AirBar, w przeciwieństwie do większości dotykowych wyświetlaczy, odczytuje nie tylko polecenia wydawane palcami czy specjalnym rysikiem. Komputer można więc obsługiwać drewnianymi pałeczkami, w rękawicach, a nawet, tak przynajmniej twierdzą twórcy, za pomocą pędzla.

Urządzenie współpracuje z systemem Windows 8, lub nowszym, oficjalnie wspierane są też Chromebooki. Na razie można zamówić je w przedsprzedaży za równowartość 49 dolarów, wysyłka planowana jest w pierwszej połowie tego roku.

Zobacz też: Jak włączyć nagrywanie ekranu?

Udostępnij