news

Żyroskop wielkości ziarnka piasku namierzy cię wszędzie

Izraelscy naukowcy stworzyli najmniejszy na świecie żyroskop napędzany półprzewodnikami laserowymi i będący w stanie określić nasze położenie bez korzystania z pomocy GPS-u.

Samo działanie mechanizmu jest takie samo, jak w samolotach czy okrętach – co minutę zostaje porównana zmiana pozycji danego obiektu w odniesieniu do jego poprzedniego położenia, i na tej podstawie zostają określone obecne współrzędne. Jednak samo urządzenie jest o wiele bardziej czułe od tradycyjnych żyroskopów oraz nieporównywalnie mniejsze, wręcz niezauważalne.

Zamontowanie wynalazku Izraelitów z telefonach (i w pozostałych przenośnych gadżetach) spowoduje, że nie sposób będzie się zgubić, nawet pod ziemią. Jednak by mieć pewność co do naszej pozycji, będziemy musieli, przynajmniej na początku, skorzystać z nawigacji GPS. [Sam Biddle/giz, Pop Sci]

podobne treści

  • Anonim

    Co minutę? a nie da się co pół minuty? albo, żeby wiedzieć co się dzieje ciągle? skąd taki pomysł?
    bez korzystania z GPS? Ten żyroskop pozwala ustalić przesunięcie względem wcześniejszego położenia. Czyli nie znając punktu początkowego (np dzięki GPS), nie wiadomo gdzie jesteśmy, a jedynie jak się przemieściliśmy.

  • herhor

    masarnia! we lbie mi sie nie miesci!