news

Żyjemy w niezwykłych czasach…

W dzisiejszym „Szkle kontaktowym” na TVN24 słyszałem, jak redaktorzy Grzegorz Miecugow i Wojciech Zimiński zastanawiali się nad tym, czy dzisiejsze zdarzenie znajdzie się w podręcznikach. Podobne pytanie usłyszał też od Anity Werner były prezydent Aleksander Kwaśniewski w „Faktach po faktach”.  

Szczerze  – nie ma to żadnego znaczenia, czy katastrofa znajdzie w podręcznikach. Historia dzieje się teraz i na bieżąco powstaje ogromne hasło w Wikipedii (obecnie na godzinę 1:07 jest w nim 114 odnośników), a to właśnie Wiki i jej podobne będą prawdziwym podręcznikiem w przyszłości… 

Na Krakowskim Przedmieściu dostałem dzisiaj wieczorem 3 różne gazety – edycje darmowe specjalnie przygotowane po tragedii. W każdej z nich podsumowania, opinie i informacje. Ale w żadnej nie było tyle informacji, co właśnie w Wikipedii – jak chociażby tabelka z następcami polityków, którzy zginęli pod Smoleńskiem. 

Mówi się, że dzisiejsza gazeta wyścieła jutrzejszy kosz na śmieci. Tyle, że teraz, kiedy jest Wikipedia i kiedy każdy z nas może udostępnić jej swoją wiedzę, podręczniki piszą się na bieżąco. Jestem przekonany, że z hasła, które w tej chwili powstaje, będą chociaż w części korzystać osoby za kilka, kilkanaście lat. Albo nawet na jego bazie powstaną podręczniki i prace magisterskie.

podobne treści