wynalazki

Życie w zwolnionym tempie, czyli Decelerator Helmet

Niemiecki artysta zbudował gadżet, który może nie jest przydatny, ale na pewno pozwoli oderwać się na chwilę od rzeczywistości. Jest to hełm, dzięki któremu bodźce wzrokowe dotrą do użytkownika w zwolnionym tempie.

Lorenz Potthast nazywa swój wynalazek Decelerator Helmet (Hełm Spowolnienia?). Gadżet wygląda jak aluminiowa, błyszcząca sfera, która całkowicie zakrywa głowę użytkownika. Wewnątrz znajduje się ekran, który jest jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym. Obraz z kamery zamontowanej na hełmie przekazywany jest właśnie na niego. W zwolnionym tempie.

Użytkownik ma kontrolę nad szybkością nagrania, które może być odtwarzane w różnych trybach. W trybie auto nagranie jest automatycznie spowalniane a następnie przyśpieszane do normalnej prędkości po zdefiniowanym wcześniej okresie czasu. W trybie scroll użytkownik ma pełną kontrolę nad prędkością odtwarzania nagrania. Obraz widoczny dla użytkownika jest także wyświetlany na zewnętrznym ekranie hełmu, dzięki czemu postronni mogą mieć pewien wgląd w to, czego właśnie doświadcza osoba mająca na głowie ten hełm.

Oczywiście noszenie tego hełmu na co dzień byłoby poważnym zagrożeniem dla użytkownika, ale urządzenie nie zostało stworzone do tego celu. Jest to raczej eksperymentalne spojrzenie na nasze społeczeństwo, które funkcjonuje coraz szybciej. Lorenz Potthast chciałby by dzięki niemu ludzie stali się bardziej „świadomi upływu czasu.”

[Designboom via The Verge]

podobne treści