designnews

Życie w kontenerach nie musi być złe

40 pracowników chińskiej fabryki w Chengmai zamieszkało w budynku wykonanym z kontenerów. Urządzili się całkiem wygodnie. Budynek jest odmalowany i nieźle wyposażony, jest siłownia i Internet. Brak tylko przestrzeni, ponieważ cała czterdziestka musi się pomieścić w dziesięciu kontenerach.

Budownictwo kontenerowe jest bardziej rozpowszechnione, niż mogłoby się nam wydawać. Jednak większość struktur wykonanych z pojemników używanych do transportu to budynki użytkowe. Przystosowanie kontenerów do zamieszkania wymaga odpowiedniej izolacji (wyobraźcie sobie mieszkanie w puszcze), co podwyższa koszty. [Sam Biddle/giz, cinaoggi]

podobne treści

  • kindof

    Czym lepsza izolacja tym niższe koszty ogrzewania i klimatyzacji, niezależnie od konstrukcji budynku. Przy izolacji powyżej 40cm do ogrzewania wstarcza ciepło urządzeń elektronicznych i mieszkańców, natomiast w lecie nie ma obawy że blaszane ściany nagrzeją się od słońca tworząc wewnątrz piekarnik. Niestety, w przypadku kontenerów 40cm izolacji to zbyt wiele ze względu na ich niewielkie rozmiary, z tego powodu opracowuje się krzemowe aerożele których plaster o grubości 1cm jest ekwiwalentem 40cm typowej izolacji styropianowej. Jednak na razie materiał ten jest dość drogi, a na całym świecie zaledwie kilka budynków jest ocieplonych w ten sposób. Należy się spodziewać wzrostu sprzedaży aerożelu a tym samym spadku jego cen, gdyż korzyści z inwestycji zwracają się już po pierwszej mroźnej zimie i upalnym lecie. Do zalet areożelu należy też jego niebywała lekkość, wytrzymałość statyczna, możliwość przepuszczania światła słonecznego, a także niski koszt surowca jakim jest powszechnie dostępny piasek (krzemionka).

  • pier

    W usa juz sprzedaja okna z aerozelem.Warto dodac ze z konsystencji przypomina on pianke,ciastko beza i jest mleczno bialy ale nie przezroczysty.