gadżety

ZX Spectrum wróci jako konsola retro?

ZX Spectrum było swego czasu urządzeniem kultowym. Do tego stopnia, że nawet dziś są osoby, które domagają się wskrzeszenia tej marki. Wygląda na to, że w końcu się doczekały – Sir Clive Sinclair łączy siły z firmą Retro Computers, by wprowadzić na rynek projekt o nazwie Sinclair ZX Spectrum Vega.

Vega nie będzie jednak kontynuacją serii komputerów osobistych z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, będzie to mała konsola do gier, na której uruchomić będzie można około tysiąca tytułów znanych weteranom oryginalnego ZX Spectrum. Z wyglądu sprzęt przypomina kultowe urządzenie, różni się jednak wielkością (jest dużo mniejszy) oraz klawiaturą, w której zrezygnowano ze wszystkich zbędnych klawiszy, pozostawiając jedynie strzałki oraz wielofunkcyjne klawisze R (RUN), F (FOR), S (SAVE), 1 oraz 2. Do działania Vega wymagać będzie podłączenia do telewizora.

W założeniach sprzęt ma nie być drogi, choć na pewno znajdą się ludzie, którzy będą twierdzili, że 100 funtów za konsolkę, na której uruchomić można tylko gry z lat osiemdziesiątych, to i tak ekstrawagancja. Można jednak dodać, że domyślną bibliotekę około tysiąca klasycznych tytułów będzie można rozbudować przy pomocy kart microSD, dzięki którym w przyszłości będzie można wgrać tytuły, w przypadku których producenci Sinclair ZX Spectrum Vega nie porozumieli się jeszcze z właścicielami praw autorskich do nich.

Prototypy ZX Spectrum Vega już istnieją, jednak pomysłodawcy odkurzenia starej marki starają się obecnie zebrać pieniądze na wypuszczenie pierwszej serii produkcyjnej. Będzie ona liczyła tysiąc sztuk, ale biorąc pod uwagę, że w ciągu jednego dnia udało się zebrać jedną czwartą wymaganej kwoty, można spodziewać się, że po niej wypuszczone zostaną kolejne. Młodszym użytkownikom, przyzwyczajonym do bardzo efektownej grafiki, ZX Spectrum Vega raczej nie przypadnie do gustu, ale fanom gier retro powinno się spodobać.

podobne treści