naukanews

Zwierzaki leczą

Badania opublikowane w Stanach Zjednoczonych w 1980 roku wykazały, że kontakt ze zwierzętami jest zdrowy. Zwierzęta przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dzieci, sprzyjają dobrym relacjom między członkami rodziny. Wspierają ludzi niesprawnych czy samotnych. Wpływają zarówno na fizyczne jak i psychiczne dobre samopoczucie, obniżając ciśnienie krwi i poziom lęku. Łagodzą efekt osamotnienia u starszych ludzi i przyczyniają się do większej satysfakcji z życia. Rosnące zainteresowanie ludzi tą tematyką skłoniło Narodowy Instytut Zdrowia do wydania we wrześniu 1987 artykułu pt. „Korzyści zdrowotne z posiadania zwierząt”.
To zainspirowało organizacje pomocy społecznej do zachęcania wolontariuszy do odwiedzania ze swoimi psami czy kotami mieszkańców domów spokojnej starości. Odwiedzano ludzi najbardziej samotnych i promowano także adopcje zwierząt. Tworzono „psie kluby” i zachęcano ludzi do wizyt w domach ludzi potrzebujących. Początkowo nazwano ten nieformalny program zwierzęcą terapią. Program przynosił radość wielu ludziom w domach opieki i innych instytucjach społecznych. 

Masz nadpobudliwe dziecko? Kup mu świnkę, chomika, myszkę lub królika. Ustal z dzieckiem jego obowiązki i konsekwentnie je rozliczaj: Czy zwierzak ma czystą klatkę? Czy dostał jedzenie? Nauczy się wtedy odpowiedzialności. Twoja pociecha się jąka? Kup jej gadającego ptaka; najlepszy będzie gwarek bądź papuga żako, te najszybciej uczą się ludzkiej mowy. Samotnie mieszkającej babci kup psa, a gdy ma problem z chodzeniem, kota lub papugę, kanarka. Można je nazwać „budzikami” starszych osób, które nie mają obowiązków takich jak praca czy szkoła. Określone pory karmienia i spaceru obligują osobę do rozpoczęcia dnia.

Zwierzęta nie tylko poprawiają jakość życia, ale też jego długość. Badacze porównujący grupy posiadaczy zwierząt domowych i tych, którzy ich nie mają, odkryli znaczący spadek ryzyka chorób sercowych u pierwszej grupy. Najlepsze efekty terapii można stwierdzić u osób, które są bardzo związane ze swoimi pupilami. Zwierzaki są bardzo pomocne w łagodzeniu stresów życia codziennego. Dzieje się tak tylko wtedy kiedy osoba chce się opiekować zwierzęciem. 

Boldt, Dellman-Jenkins przeprowadzili badanie nad wdowami i wdowcami we wczesnej fazie żałoby. Nie wskazane było łagodzenie bólu po stracie partnera życiowego poprzez opiekę nad zwierzęciem. Korzyści z obcowania ze zwierzęciem występują u osób, które są gotowe na taką więź. Im większa więź między człowiekiem a zwierzęciem tym lepsze efekty. Wyniki sugerują, że relacje ze znanymi zwierzętami, zwłaszcza ulubionymi, są unikalne i różne niż z innymi w społecznym świecie. Są uzupełnieniem relacji z innymi ludźmi. ​

Zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/y-its-mom_pics_of_wyatt/ / CC BY-SA 2.0
 

podobne treści

  • er

    super,nawet nie wiedziałem !!

  • Dawid Krysiak

    Truizmy, ale fajnie że zebrane w jednym miejscu – łatwiej komuś wysłać linka do poczytania, co niniejszym uczynię :D