news

ZUS będzie miał nowy system informatyczny

Po ponad 20 latach ZUS będzie miał nowy system informatyczny. Decyzja już zapadła, wkrótce przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu. Jest o co walczyć, bo rządowe zlecenie może być warte miliard złotych.

Słynny Kompleksowy System Informatyczny ZUS ma już 20 lat. To całkiem sporo. Dlatego już jakiś czas temu pojawiły się plotki o tym, jakoby państwowy moloch planował zamówienie nowego. Pogłoski te potwierdził wczoraj w rozmowie z Rzeczpospolitą Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS odpowiedzialny za pion IT. Przetarg na wykonanie KSI 2.0 ma zostać ogłoszony w trzecim kwartale tego roku.

Powiedzieć, że polskie przepisy są skomplikowane, to jak nie powiedzieć nic. Dodatkowo bazy danych ZUS są największymi zbiorami danych w Polsce. Według analityków, wartość kontraktu na wykonanie KSI 2.0 może wynieść nawet około miliarda złotych. Ale nie jest to końcowa cena, jaką jako podatnicy za to zapłacimy, ponieważ system ten ktoś będzie też musiał utrzymywać.

Jest więc o co walczyć. Miejmy tylko nadzieję, że tym razem nie powtórzy się sytuacja z lat dziewięćdziesiątych, kiedy to przetarg na informatyzację ZUS wygrała spółka Prokom (obecnie Asseco), ale, zdaniem NIK, ZUS najpierw zamówił system „bez określenia podstawowych oczekiwań”, by rok później „całkowicie zmienić koncepcję i architekturę systemu” przez co trzeba było napisać go jeszcze raz. Co przełożyło się na to, że według szacunków koszt stworzenia pierwszej wersji KSI (wraz z zakupami sprzętu komputerowego) szacuje się dziś na od 3 do 6 miliardów złotych.

Ilustracja: Flickr/Marjan Krebelj

podobne treści