news

ZUS aplikacją walczy z wyłudzeniami zasiłków

W sierpniu ubiegłego roku ZUS zaczął korzystać ze specjalnej aplikacji, której zadaniem jest wyszukiwanie osób, które próbują wyłudzić zasiłek chorobowy. Po roku jej działania urzędnicy chwalą się wynikami.

Każdego roku do milionów ubezpieczonych trafiają miliardy złotych zasiłków chorobowych. Przykładowo, w ubiegłym roku było to 11,5 miliarda złotych. Problem w tym, że czasem ktoś próbuje nieuczciwie wyłudzić taki zasiłek. Odnajdywanie oszustów wśród milionów uczciwych osób nie jest łatwe, ale od ubiegłego roku ZUS dysponuje aplikacją, która typuje podejrzane osoby.

Przynajmniej tak działa to w przypadku pracowników etatowych, których program typuje do kontroli z powodu „wyższego prawdopodobieństwa nieprawidłowości niż w innych przypadkach”. W przypadku przedsiębiorców płacących dobrowolnie składki chorobowe, automatycznie sprawdzani są wszyscy.

Jeżeli ZUS udowodni, że w czasie zwolnienia lekarskiego dana osoba podejmowała inną pracę, musi ona zwrócić zasiłek za czas fikcyjnej choroby. Jak podaje dziennik, w wielu przypadkach zdarza się, że dzięki nowej aplikacji, ZUS nie zdąży nawet wypłacić nienależnych świadczeń.

Jak donosi Rzeczpospolita, w ostatnim kwartale 2018 roku ZUS wydał ponad 9 tysięcy decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku, co przełożyło się na 9 milionów złotych oszczędności. W pierwszym kwartale tego roku dzięki aplikacji zaoszczędzono już 9,2 miliona złotych. Do końca roku aplikacja może więc przynieść oszczędności sięgające około 45 milionów złotych.

podobne treści