portale społecznościoweWiadomości promowane

Zuckerberg „rozczarowany” kursem akcji, urządzenia mobilne przyszłością FB

Założyciel i CEO Facebooka, Mark Zuckerberg, po raz pierwszy od czasu niesławnego debiutu, pojawił się publicznie. Zuck jest „rozczarowany” kursem akcji a strategia sieci społecznościowej związana z urządzeniami mobilnymi została „źle zrozumiana”.

Zuckerberg pojawił się wczoraj na konferencji TechCrunch Disrupt. Wiele czasu poświęcił temu, co stało się przyczyną spadających cen akcji Facebooka, czyli aplikacjom FB na urządzenia mobilne. Zuckerberg za spadki obwinia po części strategię businessową FB w tym segmencie, która według niego nie została dobrze zrozumiana. Według niego urządzenia mobilne są bowiem kluczem do długotrwałego sukcesu Facebooka i na nich będzie się skupiała sieć społecznościowa w perspektywie 3 do 5 lat. Zuckerberg powiedział, że w przyszłości jego firma planuje zarabiać na użytkownikach aplikacji mobilnych nawet więcej niż zarabia teraz na ludziach, którzy łączą się z portalem przy pomocy komputerów.

„[Urządzenia] mobilne mają więcej wspólnego z telewizją niż z desktopem” stwierdził Zuck w kontekście możliwości zarabiania pieniędzy na reklamach, których nie można po prostu wyświetlać obok treści. Oznacza to, że muszą być bardziej zintegrowane i wciągające. „Wiem, że sobie z tym poradzimy,” mówił szef Facebooka.

Przyznał jednak, że portal społecznościowy popełnił kilka błędów. Głównym błędem było postawienie na HTML5, które według niego nie jest jeszcze w odpowiednio dopracowane. Dlatego Facebook skupi się na rozwoju aplikacji mobilnych w natywnym środowisku każdego z mobilnych OS. Facebook będzie najpierw usprawniał działanie aplikacji (update dla iOS już się pojawił) a następnie rozwijał funkcjonalności aplikacji mobilnych. Przy okazji, po raz kolejny, zaprzeczył wszystkim plotkom o rzekomym smartphone’ie Facebooka.

Ciekawe jak konkretnie wyglądać będzie serwowanie reklam w aplikacjach mobilnych. Mam nadzieję, że nie skończy się to przerostem reklamy nad treścią.

[All Things D]

podobne treści