biznesWiadomości promowane

Zuckerberg nie sprzeda swoich akcji

Ceny akcji Facebooka biją kolejne rekordy, niestety nie te pozytywne. Wczoraj kosztowały 17,73 dolara. W obliczu spadających cen kierownictwo spółki zobowiązało się nie sprzedawać swoich akcji by nie zalać rynku dodatkowymi walorami.

W dokumencie 8-K przesłanym wczoraj przez Zuckerberga do amerykańskiej komisji kontroli giełd zobowiązał się on do tego, że nie sprzeda przez co najmniej rok swoich 444 milionów akcji oraz opcji na 60 milionów akcji Facebooka. Podobne postąpią członkowie rady nadzorczej Marc Andreessen i Don Graham, z tą różnicą, że posiadają oni dużo mnie udziałów i muszą sprzedać część z nich by zapłacić podatki. Ale nic ponad to.

Facebook zamierza ponadto odkupić 101 miliona akcji po tym jak na przełomie października i listopada (czyli dwa tygodnie wcześniej niż zakładano) swoje akcje będą mogli sprzedać pracownicy spółki. Przy obecnych cenach operacja kosztować będzie około 1,9 miliarda dolarów.

Wygląda na to, że inwestorzy instytucjonalni, najbardziej zaniepokojeni spadającymi cenami akcji Facebooka, przekonali w końcu Zuckerberga do podjęcia prób zmniejszenia ilości akcji dostępnych na rynku. Ewentualnie kierownictwo Facebooka naprawdę wierzy w prognozy analityków, którzy wieszczą, że na koniec 2013 roku akcje portali społecznościowego kosztować będą 30-32 dolary za sztukę. Co prawda są to prognozy zredukowane (Morgan Stanley zredukował z 38 do 32 dolarów a J.P. Morgan z 45 do 30) ale i tak są dużo lepsze niż aktualne notowania.

Przypominamy tylko, że są to analitycy tych samych instytucji finansowych, które przygotowywały fatalny debiut giełdowy Facebooka. Choć część prognoz może się potwierdzić 23 października kiedy to portal społecznościowy ujawnić ma wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku.

[TechCrunch, Wall Street Journal]

podobne treści