news

Zuckerberg filantropem

Mark Zuckerberg ogłosił wczoraj, że przeznaczył na cele charytatywne 18 milionów akcji Facebooka o wartości prawie pół miliarda dolarów.

„Dziś przekazałem 18 milionów akcji Facebooka na rzecz Silicon Valley Community Foundation , które mają zostać wykorzystane na sfinansowanie nowych projektów. Razem będziemy skupiać się na obszarach związanych ze zdrowiem i edukacją. Mam nadzieję, że nasze projekty będą miały pozytywny wpływ [na lokalne społeczności],” napisał Zuckerberg na swoim profilu.

Silicon Valley Community Foundation, szczęśliwy odbiorca datku, jest organizacją charytatywną, która zajmuje się przyznawaniem grantów mających przyczyniać się do rozwiązywania lokalnych problemów.

W swoim wpisie na Facebooku Zuckerberg przyznał także, że dwa lata temu, wraz z Priscillą Chan, podpisał The Giving Pledge, czyli zobowiązanie do tego, że większość pieniędzy, które zarobi przeznaczy na cele charytatywne. W ten sposób dołączył do Warrena Buffetta czy Billa Gatesa, którzy postępują w podobny sposób od lat. Choć, jeśli wziąć prawie 11 miliardów dolarów w akcjach FB, które nadal kontrolowane są przez Zuckerberga, będzie musiał rozdać jeszcze sporo, by spełnić swoje obietnice.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym założyciel Facebooka przeznacza swoje pieniądze na cele charytatywne. W tym roku wyłożył już 100 milionów dolarów na wsparcie szkół w New Jersey.

Do listy określeń, jakimi opisuje się Zuckerberga można więc już chyba dodać „filantrop”.

[zdjęcie:Guillaume Paumier/Flickr]

podobne treści