news

Zobacz Marsa w takiej rozdzielczości, że widać ślady łazików

NASA przez trzy lata przetwarzała 13 tysięcy zdjęć z HiRSE, aby stworzyć najdokładniejszą dotychczas, interaktywną mapę Marsa. Przy współpracy z WorldWide Telescope od Microsoftu, NASA uzyskała i przetworzyła zdjęcia planety w fantastycznej rozdzielczości. Dziś każdy z nas może odbyć wirtualną wycieczkę po Marsie.

Możemy obejrzeć kratery, wulkany i kaniony Marsa w trzech wymiarach. Podobno widać nawet ślady marsjańskich łazików, które penetrowały powierzchnię planety. Obraz 3D powstał dzięki urządzeniu MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter), które mierzyło powierzchnię Marsa z sondy kosmicznej Mars Global Surveyor. Połączono to z obrazami stereo: dwa zdjęcia tego samego miejsca, wykonane pod rożnym kątem, przeliczano na komputerze, by powstał model 3D.

Marsjańska wersja Google Earth nie bez powodu została udostępniona nam wszystkim. NASA ma nadzieję, że przyczyni się do nowych odkryć. Obraz jest tak dokładny, że czujne oko może tam dostrzec coś, czego dotychczas nie zaobserwowali naukowcy. Tutaj można odbyć swoją wycieczkę po Czerwonej Planecie. [Casey Chan/giz, NASA, PopSci]

podobne treści

  • Adam Rogowski

    Google Earth też ma w sobie Marsa.

  • t.dziolak

    „…Marsjańska wersja Google Earth nie bez powodu została udostępniona nam wszystkim…” No comment to – Adam