designnews

Zobacz, jak wypada na tle innych przyszły najwyższy budynek na świecie

Właściciele Burdż Chalifa powinni się cieszyć tytułem najwyższego budynku na świecie póki mogą – już niebawem rozpocznie się budowa nowego drapacza chmur, który ze względu na swoją wysokość powinien nazywać się raczej nakłuwaczem atmosfery.

Budynek o nazwie Kingdom Tower będzie wyższy od Burdż Chalifa o 172 metry i będzie mierzyć aż jeden kilometr wysokości! Póki co, istnieje on jedynie na papierze i w komputerach architektów z chicagoskiej firmy Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Twórcy wyrenderowanego drapacza chmur powiedzieli, że budowa Kingdom Tower zacznie się lada moment. Gdzie? Oczywiście w Arabii Saudyjskiej, a dokładniej to w mieście Jeddah nad Morzem Czerwonym.

Garść statystyk

Liczby związane z Kingdom Tower robią spore wrażenie. Wybudowanie wieżowca wyniesie 1,2 miliarda dolarów, „podczas gdy koszt całego projektu o nazwie Kingdom City aż 20 miliardów” – zdradzają architekci z AS+GG. Nieprawdopodobnie wysoki budynek o łącznej powierzchni 530 tysięcy metrów kwadratowych będzie gospodarzem hotelu Four Seasons, luksusowych apartamentów, biur oraz najwyższego na świecie obserwatorium.

Kingdom Tower będzia miał aż 59 wind: 54 jednopoziomowych i pięć podwójnych. Nie martwiłbym się o ewentualne marnowanie czasu w trakcie jazdy na górę, lecz o zawartość swojego żołądka – winda wywożąca ludzi na ostatnie piętro obserwatorium będzie się poruszać z prędkością 10 metrów na sekundę, czyli 36 kilometrów na godzinę. Zadziwia mnie chęć budowania coraz to wyższych budynków w miejscu, które już teraz boryka się z kłopotami finansowymi i które opustoszeje w momencie, w którym przestanie z kranów lecieć ropa naftowa.

podobne treści

 • m

  „Zadziwia mnie chęć budowania coraz to wyższych budynków w miejscu, które już teraz boryka się z kłopotami finansowymi i które opustoszeje w momencie, w którym przestanie z kranów lecieć ropa naftowa.”
  To sie nazywa inwestycja misiu pismienny

 • n

  @m Touché.

 • phalaszkiewicz

  Widać, że autor nie ma zielonego pojęcia o inwestycjach w tamtym rejonie oraz podstawowych prawach rynku. Im już mogłaby się skończyć ropa i prawda jest taka, że nic wielkiego się nie stanie, bo są na to przygotowani. System szkolnictwa stoi na bardzo wysokim poziomie, a zgromadzony kapitał spokojnie pozwoli na przestawienie się gospodarki z toru przemysłowego na usługowy.

 • andrzej_2902

  Aż 59 pięter! Okropnie dużo! Upadłe budynki WTC miały po 110 pięter, a obecny rekordzista ma ich coś około 160, chociaż jego spora część to tylko metalowa atrapa (bo miał być „naj”).

 • asd

  a gdzie kolega ponizej wyczytal cos o 59 pietrach? Ja widze tylko wzmianke o 59 windach

 • BArtAS99

  Ropa stanowi mały procent bogactwa kraju, prawie cała gospodarka opiera się na realizacji usług.

 • BArtAS99

  @phalaszkiewicz
  Już praktycznie cała gospodarka opiera się na usługach, wiem, bo mam znajomego, który już 4 lata mieszka tam :) Zreszta, mozna takze wyczytac.

 • Bogdar

  Dziwne, bo Empire State Building jest dokładnie na wysokości 400 m (z diagramu) a piszę że ma 381 m :/

 • norbvlo

  Dokladnie Arabowie duza czesc dochodow nie czerpia z zyskow na ropi lecz z uslug i bankowosci.A kolejnym ich celem jest turystyka dlatego buduja miast na pustyniach oraz chocby park rozrywki od FERRARI;) a nie to co nasi politycy ktorzy wysprzedaja wszysko co posiada jaka kolwiek wartosc:P

 • iforget911

  „Powiedzmy sobie szczerze, ludzie w Polsce zaczęli się księży bać, co nie jest dobrym znakiem. Ponieważ mam za sobą doświadczenia z międzywojennego dwudziestolecia,, kiedy ksiądz prefekt, czyli katecheta w szkole, miał na zasadzie Konkordatu, tak dużą władzę, że ani nauczyciele, ani uczniowie nie ośmielali się z nim zadzierać, taki strach jest dla mnie zrozumiały (…) Nie jest dla nikogo sekretem, że przed wojną inteligencja, zwłaszcza tzw. inteligencja twórcza, boczyła się na kościelny ‚ciemnogród’ i że przymiotnik ‚katolicki’ oznaczał dla niej ‚obskurancki’. Dopuszczano wyjątki, przyjmowane jednak jako rodzaj egzotycznych zwierząt.” Czesław Miłosz, 1991 r. Chcesz wiedzieć więcej? http://www.ksiegarniaswit.pl/88173-dokad-kler-prowadzi-polske.html

 • asdas

  Informacje o budowaniu najwyższych drapaczy chmur zazwyczaj oznacza kłopoty światowej gospodarki i bessę na giełdach. Sprawdźcie sami!

 • zeph

  tylko 1.2 mld dolarów? Czyli raptem 2 razy więcej niż nasz stadion narodowy. Czy tylko ja widzę że coś tu nie gra?