nauka

Zobacz jak wygądała kiedyś powierzchnia Marsa

Dzięki ostatnim bezzałogowym misjom na Marsa, wiemy już dużo więcej o Czerwonej Planecie niż, powiedzmy, dziesięć lat temu. Wiemy na przykład, że na jego powierzchni była kiedyś woda, wiemy, że w marsjańskiej glebie jest ona do teraz. Na podstawie najnowszych danych, NASA stworzyła nawet symulację tego, jak powierzchnia Marsa zmieniała się w ciągu ostatnich czterech miliardów lat.

W przeszłości Czerwona Planeta wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj. Cztery miliardy lat temu jej powierzchnię pokrywały oceany, a marsjańska atmosfera była dużo grubsza i najprawdopodobniej zawierała całkiem sporo tlenu. Nawet marsjańskie niebo przypominało to, jakie obserwować możemy za oknem. Naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda postanowili więc przygotować symulację tego, jak zmieniała się powierzchnia Marsa.

„Miliardy lat temu, kiedy Czerwona Planeta była młoda, miała grubą atmosferę, która była na tyle ciepła, by na planecie utworzyły się oceany płynnej wody – kluczowego elementu potrzebnego do powstania życia. Animacja, która rozpoczyna się przelotem nad marsjańskim jeziorem, pokazuje w jaki sposób powierzchnia Marsa mogła wyglądać w tamtych zamierzchłych czasach. Wizja artystyczna oparta jest na dowodach na to, że w przeszłości Mars bardzo różnił się od tego, co obserwujemy obecnie. Poruszające się szybko chmury sugerują upływ czasu, a przejście od ciepłego, wilgotnego klimatu do suchego i zimnego pokazane jest w miarę postępu animacji. Jeziora wysychają a niebo zmienia się stopniowo z podobnego do ziemskiego, w obserwowaną dziś na Marsie brązowawą i pełną kurzu atmosferę.”

podobne treści