naukavideo

Zobacz jak „latający talerz” NASA przemierza atmosferę

Pod koniec czerwca odbył się test przypominającego swoim wyglądem latający talerz urządzenia o nazwie Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD). O tym, ze test zakończył się sukcesem wiedziano już tego samego dnia, ale dopiero niedawno NASA opublikowała nagranie z kamer zainstalowanych na samym pojeździe.

Celem eksperymentu LDSD było przetestowanie dwóch nowych technologii, które mogą przydać się podczas przeprowadzania przyszłych lądowań na powierzchni Marsa. Ponieważ marsjańska atmosfera, w porównaniu do atmosfery ziemskiej, jest dużo cieńsza i bardziej rozrzedzona, marsjańskie lądowniki muszą zużyć całkiem sporo paliwa, by zmniejszyć swoją prędkość podczas lądowania. Technologie testowane w LDSD mają to zmienić.

Pierwszą z nich jest kevlarowy kołnierz Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator (SIAD), którego zadaniem jest zwiększenie powierzchni LSDS, a co za tym idzie oporu powietrza, co ma przełożyć się na łatwiejsze przeprowadzenie manewru hamowania atmosferycznego. Drugą Supersonic Disk Sail Parachute, czyli największy w historii NASA spadochron.

Jak można zobaczyć na nagraniu, kevlarowy kołnierz zadziałał bez zarzutu, niestety nie można tego powiedzieć o spadochronie o średnicy 30 metrów, który porwał się podczas czerwcowego testu. Pomimo tego naukowcy z NASA i tak uznają test za sukces, ponieważ dzięki niemu uzyskali nowe dane na temat zachowania się zarówno spadochronu, jak i całej konstrukcji, przy dużych prędkościach.

„Dosłownie piszemy na nowo podręczniki na temat działania spadochronów przy wysokich prędkościach i robimy to o rok wcześniej niż zakładał plan,” mówi Ian Clark z NASA Jet Propulsion Laboratory.

NASA planuje przeprowadzić jeszcze co najmniej dwa testy tych technologii, pierwszy z nich planowany jest na czerwiec przyszłego roku.

podobne treści