newssmartfony

Znamy powód opóźnienia premiery modułowego smartfona Google – Ara

Nie dalej jak kilka dni temu Google zaskoczyło nas wiadomością o przełożeniu premiery swego długo wyczekiwanego smartfona modułowego ARA. Zgodnie z obowiązującym zwyczajem, media natychmiast wywołały falę spekulacji na temat powodów takiej, a nie innej decyzji firmy. Dziś wiemy już, że chodzi o problemy z mocowaniami.

Tym, którzy z jakiegoś powodu nie mieli okazji zapoznać się z podstawami projektu Ara, przypominam że ma on na celu zbudowanie tzw. smartfona modułowego, składającego się ze szkieletu i części przypominających kwadratowe klocki. W ich wnętrzu mieścić zaś mają się wszystkie potrzebne podzespoły, takie jak aparat fotograficzny, procesor, pamięć, RAM czy unikalne przyrządy dla specjalistów – słowem, wszystko, co na ogół kryje się pod obudowami gadżetów.

Smartfon ten miałby zrewolucjonizować układ sił na rynku i skłonić nas porzucenia tradycji wymiany sprzętu, na rzecz zastępowania jego poszczególnych części. Dzięki łatwo wymienialnym modułom, nie musieliśmy kupować nowego, potężniejszego gadżetu, a tylko pojedynczy „klocek” poprawiający osiągi w ramach interesującego nas parametru.

Niestety, wygląda na to, że tak ogromna przystępność obsługi wiąże się z pewną istotną wadą smartfona Ara, mianowicie: jego podatnością na rozczłonkowania. Z najnowszego komunikatu Google wynika, że mocowania magnesami elektropermanentnymi okazały się niewystarczające i gadżet rozpadał się na części przy upuszczeniach testów wytrzymałościowych. Tym samym niejako potwierdził on relację części przedstawicieli mediów, którzy informowali o kłopotach z działaniem tego systemu w trakcie pokazów.

Jak możemy wyczytać na Twitterze grupy – oczywiście rozpoczęła ona poszukiwania nowych metod mocowania klocków. Na razie jednak trudno przewidzieć kiedy usłyszymy o ich pierwszych rezultatach.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści