film

Znamy oficjalny zarys fabuły filmu Hobbit: Bitwa pięciu armii

Co prawda fabuła pojawiła się już prawie osiemdziesiąt lat temu, w 1937 roku, kiedy J.R.R. Tolkien opublikował powieść Hobbit: Czyli tam i z powrotem, jednak nie wszyscy lubią czytać i zapowiedź tego, co zobaczymy w grudniu tego roku jak najbardziej może się przydać.

Epicka podróż już powoli się kończy. Nie tylko dla Bilba Bagginsa, ale także dla reżysera Petera Jacksona, który na przestrzeni trzynastu lat stworzył sześć niesamowitych blockbusterów i pokazał, jak należy robić filmy fantasy. Już wkrótce powinien pojawić się teaser (najprawdopodobniej podczas przyszłotygodniowego Comic-Conu w San Diego), dający nam wizualne potwierdzenie umiejętności reżysera, speców od efektów specjalnych, dźwiękowców, aktorów i innych pracujących przy Bitwie pięciu armii. W oczekiwaniu na ten moment, twórcy postanowili wypuścić ogólny zarys fabuły trzeciej i – niestety – ostatniej opowieści o przygodach Bilba i wesołej gromady krasnoludów pod przewodnictwem Thorina Dębowej Tarczy:

Hobbit: Bitwa pięciu armii kończy epicką przygodę Bibla, Thorina Dębowej Tarczy i kompanii krasnoludów. Odzyskując dom z  łap smoka Smauga, drużyna nieświadomie wypuściła w świat zabójczą siłę. Rozwścieczony Smaug postanawia dać upust swej złości, zalewając ogniem bezbronnych mężczyzn, kobiety i dzieci Miasta na Jeziorze.

Zaślepiony bogactwem, Thorin poświęca przyjaźń i honor by gromadzić odzyskane skarby. Bezcelowe próby przywrócenia Thorina do porządku prowadzą Bilba do desperackiego i niebezpiecznego czynu. Jednak w świecie dzieją się straszniejsze rzeczy. Niezauważony przez nikogo, poza czarodziejem Gandalfem, potężny i zły Sauron wysyła swoje legiony orków, by przeprowadzić zaskakujący atak na Samotną Górę.

Kiedy mrok spowija istnienie wszystkich ras, krasnoludy, elfy i ludzie muszą zdecydować – albo się zjednoczą, albo zginą. Bilbo walczy na śmierć i życie, a także o życie przyjaciół w epickiej Bitwie Pięciu Armii, podczas gdy waży się los Śródziemia.

W trzeciej i zarazem ostatniej części trylogii ponownie wystąpią Ian McKellenMartin FreemanRichard ArmitageCate BlanchettOrlando BloomChristopher LeeHugo Weaving,Evangeline LillyJohn BellJed BrophyAdam BrownJohn CallenBenedict CumberbatchLuke EvansStephen FryRyan GageMark Hadlow, Peter HambletonStephen Hunter,William Kircher, Sylvester McCoyGraham McTavishMichael MizrahiJames NesbittDean O’GormanLee PaceMikael PersbrandtKen Stott i Aidan Turner.

Reżyserem filmu jest Peter Jackson, a scenariusz piszą współpracownicy twórcy poprzednich części, Philippa Boyens i Fran Walsh (oczywiście na podstawie powieści J.R.R Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem, a także w oparciu o to, co przed zrezygnowaniem z projektu napisał Guilermo Del Toro ). Polska premiera filmu zaplanowana jest na 26 grudnia tego roku.

podobne treści