news

Znaleziono fabrykę wina sprzed 6 tysiącleci

W odkrytej w 1997 roku jaskini Areni-1 w Armenii odkryto najstarsze
znane naukowcom pomieszczenie, w którym fermentowano wino. Urządzenia do
produkcji napoju liczą 6100 lat.

Znalezisko, o którym można przeczytać w „The Journal of Archaeological Science„, dowodzi nie tylko, że romans ludzkości z napojem Bogów trwa tysiąclecia, ale i że nasi przodkowie byli w wyrobie wina ekspertami. Stefan K. Estreicher z Texas Tech University powiedział, że armeńskie odkrycie ukazuje „jak ważne było dla nich wino, skoro poświęcili tyle czasu i wysiłku na budowę pomieszczenia, z którego korzystano tylko raz w roku – po zbiorach winogron”. Wino wyrabiane w jaskini mogło służyć do rytuałów pogrzebowych, ponieważ w jaskini odnaleziono też osiem grobowców.

Winiarnia składa się z kadzi do fermentacji, prasy i naczyń do przechowywania wina. Znaleziono też glinianą miskę i kubek do picia wykonany ze zwierzęcego rogu. W urządzeniach zachował się osad po czerwonym winie, pestki winogron i ślady po wyciśniętych kiściach. Znalezisko jest świetnie zachowane dzięki warunkom panującym w jaskini.

Znaleziska z północno-zachodniego Iranu sugerują, że wino pito już 7400 lat temu, ale nie mieliśmy dotychczas pewności, że technologia jego produkcji była w tych czasach tak rozwinięta. [NYT]

podobne treści