naukanews

Znajdź grobowiec Czyngis-chana, nie wstając z fotela

Projekt [email protected] nie przyczynił się do zlokalizowania pozaziemskiej cywilizacji, ale to nie powinno nas zniechęcać do innych pomysłów, by wspólnymi siłami (komputerów) przysłużyć się nauce. National Geographic proponuje, byśmy zajęli się przeczesywaniem mongolskich bezdroży, aby znaleźć miejsce pochówku Temudżyna.

Projekt „Dolna Chanów” pozwala każdej osobie z dostępem do komputera i Internetu wziąć udział w „wykopaliskach”. Jak? Należy uważanie przeglądać zdjęcia Mongolii wykonane przez satelity GeoEye-1 i Ikonos. Gdy znajdziemy kształt, który może przypominać dawną drogę, rzekę, osadę, trzeba miejsce odpowiednio oznaczyć na zdjęciu.

#!#photo2#!#

Naukowcy też nie próżnują. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego korzystają ze specjalnej komory HIPerSpace (Highly Interactive Parallelized Display Space), na której ścianach mogą oglądać obszerne obszary mongolskich stepów.

Help Survey Genghis Khan's Lost Tomb With Some Armchair Archaeology

Naukowcy dysponują także StarCAVE, odpornym na trzęsienia ziemi pokojem do projekcji obrazu 3D. Siedzą sobie spokojnie w Kalifornii i przeglądają obrazki z odległej Mongolii w rozdzielczości lepszej od tej, którą nazywamy HD.

Pomysł jest kuszący, ponieważ umożliwia dokonanie epokowego odkrycia bez wychodzenia z domu. Dla stworzenia odpowiedniej atmosfery można jednak przebrać się w strój do odgrzebywania skorup i pobrudzić się piachem. [Kyle VanHemert/giz, National Geographic – Valley of the Khans Project]

podobne treści