nauka

Zmniejszenie żołądka może prowadzić do choroby alkoholowej

Naukowcy z kliniki przy Uniwersytecie w Pittsburghu zauważyli, że pacjenci po operacji założenia bypassów żołądka częściej popadają w uzależnienie od alkoholu. Najprawdopodobniej przyczyna jest czysto fizjologiczna.

W badaniu wzięły udział 2 tysiące osób po operacji zmniejszenia żołądka. W czasie tuż przed operacją 7 procent z nich przyznało, że nadużywa alkoholu. 2 lata później, do uzależnienia od alkoholu przyznało się 10,7 procent członków badanej grupy. Różnica nie jest więc ogromna, ale dostrzegalna.

Gdy pierwszy raz dostrzeżono taką prawidłowość, wytłumaczono ją zwiększoną konsumpcją alkoholu wynikającą z chęci zrekompensowania sobie niemożliwości spożywania takich ilości jedzenia, jak przed zabiegiem. Ograniczenie pojemności części układu trawiennego nie uniemożliwiało wszak picia napojów wyskokowych, a osoby odzwyczajające się od zachowania kompulsywnego jednego rodzaju miały uciekać w nowy nałóg. Czy skłonność do popadania w skrajności to jedyne wyjaśnienie?

Doktor Mitchell Roslin, chirurg z nowojorskiego szpitala Lenox Hill, opowiada się za inną teorią. Uważa, że zmniejszenie wielkości żołądka i długości jelita ma istotny wpływ na metabolizowanie procentów. Otóż z powodu podwiązania żołądka, alkohol szybciej trafia do jelit, a stamtąd do krwiobiegu. Wypowiadając się dla Daily Mail, Roslin wyjaśnia, że to szybsze i zwiększone przyswajanie alkoholu sprzyja popadaniu w uzależnienie .

Słowem – po schudnięciu należy uważać, by nie zacząć zbyt często świętować nowej figury. [DailyMail, zdjęcie: thaumatrope/Shutterstock]

podobne treści