news

Zmarł Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu

Paul Allen, jeden z dwóch współzałożycieli Microsoftu zmarł wczoraj w Seattle w wieku 65 lat. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, który swoim majątkiem od lat wspierał liczne inicjatywy charytatywne, badawcze i społeczne od jakiegoś czasu cierpiał na chłoniaka nieziarniczego.

Paul G. Allen urodził się 21 stycznia 1953 roku w Seattle. W wieku 22 lat, wspólnie z poznanym w szkole kolegą, Billem Gatesem, założył w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk firmę Microsoft, która miała zajmować się promowaniem i sprzedażą interpretera języka BASIC. I na tym zapewne skończyłaby się ta historia, gdyby nie fakt, że Microsoft nabył klon CP/M – 86-DOS od Seattle Computer Products i nazwał go PC-DOS.

Dopiero jednak wersja rozwojowa tego systemu, MS-DOS, która przeznaczona była dla klonów IBM PC, okazała się być sukcesem na skalę światową i to dzięki niej Microsoft z małego przedsiębiorstwa wyrósł na jeden z największych koncernów w branży informatycznej.

Z powodu wykrytej u niego choroby Hodgkina, Allen musiał zrezygnował z pracy w Microsofcie w 1982 roku. Po udanej kuracji został inwestorem specjalizującym się w projektach technologicznych, dzięki czemu, oraz dzięki posiadanym przez siebie akcjom Microsoftu, z czasem został jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Ale technologia nie była dla niego jedynie sposobem na osiąganie zysków – kiedy w latach dziewięćdziesiątych NASA zdecydowała o zakończeniu finansowania projektu SETI, to właśnie Allen był jednym z inwestorów, którego fundusze pozwoliły na jego kontynuację. To także on był głównym inwestorem SpaceShipOne oraz założył spółkę Stratolaunch Systems, której celem jest rakiety orbitalnej, która wynoszona byłaby na wysokość startową przez ogromny samolot.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści