news

Zmarł Leonard Nimoy

Leonard Nimoy, aktor znany przede wszystkim jako odtwórca roli kapitana Spocka z uniwersum Start Treka, zmarł dziś w wieku 83 lat. Jak informuje informuje dziennik New York Times powołując się na żonę aktora, Leonard Nimoy zmarł z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Aktorstwem interesował się już od najmłodszych lat, po ukończeniu letniej szkoły w Boston Collage jako osiemnastolatek wyruszył na podbój Hollywood. Tamtejsza rzeczywistość musiała jednak znacząco odbiegać od młodzieńczych wyobrażeń, ponieważ dopiero po dwóch latach udało mu się zdobyć pierwsze role. Były to jednak występy jedynie epizodyczne, a młody Nimoy stracił chyba wtedy nadzieję na wielką karierę, ponieważ zaciągnął się do amerykańskiej armii.

W siłach zbrojnych dosłużył się stopnia sierżanta, ale w roku 1955 postanowił ponownie spróbować swoich sił w Hollywood. Tym razem udało mu się zdobyć pewną rozpoznawalność dzięki rolom w serialach Wagon Train, Rawhide oraz Perry Mason. Jednak jego prawdziwa kariera rozpoczęła się w roku 1966 kiedy to wyemitowano pierwszy odcinek serialu Star Trek.

Choć tłumiący emocje i do bólu logiczny pół-Wolkanin, w którego Nimoy wcielił się w pierwszym serialu Star Trek oraz w szeregu filmów z tego uniwersum, był jego najsłynniejszą rolą, nie ograniczał się tylko do niej. Jego zainteresowania artystyczne obejmowały także fotografię, muzykę oraz pisarstwo. Wyreżyserował także kilka filmów, w tym dwa z uniwersum Start Treka, oraz kilka programów telewizyjnych.

Niemniej to właśnie rola Spocka wpłynęła na niego, oraz na wiele osób na całym świecie, najmocniej. Po latach stwierdził nawet: „Gdybym mógł wybrać, by być kimś innym niż jestem, byłbym Spockiem”.

Żył długo i pomyślnie.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści