news

Zmarł John Glenn, pierwszy Amerykanin, który okrążył Ziemię

W wieku 95 lat zmarł astronauta John Glenn, piąty człowiek, który poleciał w kosmos i pierwszy Amerykanin, który okrążył Ziemię w statku kosmicznym.

Glenn służył jako pilot podczas II wojny światowej oraz podczas wojny w Korei. W roku 1959 zakwalifikował się do pierwszej grupy amerykańskich astronautów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów kosmicznych w ramach programu Mercury. Co prawda nie był on pierwszym Amerykaninem, który poleciał w kosmos, ale za to 20 lutego 1962 roku w ramach misji Mercury 6, jako pierwszy obywatel USA, wykonał lot orbitalny, trzykrotnie okrążając Ziemię.

Po odejściu z NASA z powodów zdrowotnych, zajął się polityką, a w roku 1974 zdobył mandat senatora z ramienia Partii Demokratycznej. W Senacie USA zasiadał do roku 1999 reprezentując stan Ohio.

Pod koniec swojej kariery politycznej zaczął przekonywać szefostwo NASA, by po raz kolejny wysłano go w kosmos. Ostatecznie udało mu się dopiąć swego w roku 1998, kiedy to siedemdziesięciosiedmioletni wówczas Glenn wszedł w skład załogi wahadłowca Discovery w charakterze specjalisty ładunku użytecznego, choć NASA bardziej była zainteresowana badaniem tego, w jaki sposób organizm człowieka w jego wieku zniesie warunki lotu kosmicznego. Dziewięciodniowa misja STS-95 dobiegła końca 7 listopada 1998 roku, a po jej zakończeniu Glenn mógł pochwalić się nie tylko tym, że jest pierwszym Amerykaninem, który okrążył Ziemię, ale także najstarszym człowiekiem, który poleciał w kosmos.

Przez ostatni tydzień Glenn przebywał w szpitalu w Columbus w Ohio, którym zmarł wczoraj w wieku 95 lat.

Zdjęcie: NASA

podobne treści