news

Zmarł Alvin Toffler

Zmarł Alvin Toffler, amerykański futurolog i autor takich książek jak Szok przyszłości i Trzecia fala, w których, w dużym stopniu, przewidział rewolucję technologiczną i społeczną, jakiej obecnie doświadczamy.

Urodzony w 1928 roku w nowojorskiej rodzinie żydowskich imigrantów z Polski Toffler miał okazję być świadkiem narodzin tego, co stało się później przemysłem IT. Doradzał takim firmom jak Xerox czy AT&T, a na zlecenie IBM miał prowadzić badania naukowe i napisać pracę na temat społecznych oraz organizacyjnych skutków wykorzystywania komputerów. Kontakty te zaowocowały tym, że zainteresował się zagadnieniem wpływu technologii na społeczeństwa.

Na ten temat napisał ponad tuzin książek, w których znaczące miejsce zajmował proces odchodzenia od ekonomii opartej na produkcji do tej opartej na wiedzy. Wraz ze swoją żoną, Heidi, przewidział nadejście „wieku informacji”, a wiele innych jego prognoz, jak na przykład praca zdalna czy pojawienie się technologii, która pozwoli każdemu stać się po części producentem (druk 3D), stało się rzeczywistością.

„Nikt nie jest w stanie z całą pewnością przewidzieć przyszłości,” stwierdził kilka lat temu w wywiadzie. „Możemy jednak zidentyfikować wzorce zbliżającej się zmiany.”

Oczywiście Alvin Toffler nie zidentyfikował ich wszystkich, ale i tak jego praca stała się inspiracją dla wielu osób na całym świecie, choć on sam nie zawsze na tym zyskiwał. Jaskrawym tego przykładem było uznanie go w 2006 roku przez Komunistyczną Partię China za jednego z 50 obcokrajowców, którzy w największym stopniu wpłynęli na Chiny. Trzecia fala stała się w ChRL bestsellerem, a wersja wideo, wyprodukowana przez Heidi Toffler, została wykorzystana jako materiał edukacyjny w chińskich szkołach. Niestety za uznaniem wpływu na Chiny, nie poszło uznanie praw do wynagrodzenia – małżeństwo twierdziło, że wszystkie kopie rozprowadzone w ChRL na tej fali popularności były pirackie, a oni sami nie zobaczyli z tego ani centa.

Jak podaje agencja Bloomberg, Alvin Toffler zmarł w poniedziałek, 27 czerwca w swoim domu w Los Angeles. Miał 87 lat.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści